Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

1.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Активное изображение

Процес полягає у тому, щоб нанести розтопленим воском малюнок  на яйце. Вистигнувши віск щільно прилягає до яйця, захищаючи його від фарби. Тому, коли працюємо з білим яйцем – поверхня під воском лишиться білою, коли вже з пофарбованим – тієї барви, у яку фарбували. Щоразу яйце занурюють у темнішу барву, аж до чорного. Кожного разу, після фарбування у новий колір, воском замальовують ті лінії та сегменти, які мають бути цього кольору.

Перш ніж писати писанку, слід підготувати все, що буде потрібно: писачок, віск, яйця з білою шкарлупою, олівець, гумку, кілька м’яких ганчірок, півлітрові баночки для фарб, фарби, ложка з нержавіючої сталі, сірники, маленький пензлик.

 

Приготування фарб

Фарби, що використвують для фарбування писанок, можуть бути і натуральні, і штучні. Якщо користуватися натуральними барвниками, то процес забарвлення буде тривалим, із синтетичними фарбами це буде значно швидше. Але вони є несвітлостійкими, тому писанки доведеться тримати подалі від прямого сонячного проміння. Крім того, слід пам’ятати про шкідливіст деяких фарб.

Фарби слід підготувати заздалегідь. Для малювання исанок підходять кислотні анілінові барвники. Вони дають яскравий і швидкий результат. Барвник всипати у півлітрову банку. Покласти в неї металеву ложку і залити окропом. Коли вода трохи вихолоне, додати ложку оцту. Так само приготувати інші барвники. Писанки фарбують, коли барва вихолоне до темперетури 20-25 С. Коли фарби дуже холодні, вони погано забарвлюють поверхню. Після тривалового використання фарби, коли вона перестає забарвлювати, можна додати ложку оцту і вона відсвіжить барву.

Символіка кольорів

Червоний – колір, пов’язаний із відходом на «той» світ. З часом став означати вогонь небесний, символізувати силу, чоловічу стать, здоров’я, любов, владу. На свято Великодня найбільше готували червоних крашанок.

Жовтий колір означали достигле зерно, достаток, урожай, місяць і зорі.

Блакитний уособлював небо, повітря, воду, здоров’я.

Зелений колір – колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного та тваринного світу.

Коричневий колір позначав землю-матір.

Чорна фарба зустрічається на писанках, але крашанок чорного кольору не готували. Чорний колір пов’язується з потойбіччям, а також є символом землі.

Писачки

Спеціальний інструмент, яким пишуть писанки, називають писачком. Для деяких візерунків будуть корисними сірники або шпильки. Писачок складається з металевої лієчки та дерев’яного держачка. Лієчка розташовується перпендикулярно до держачка, широким отворм догори (у нього закладають віск). Лієчку можна зробиАктивное изображениети за малюнком із латунної чи мідної бляшанки.(прямокутна частина згортається навколо держачка, а зрешти згортається лієчка). Шов лієчки має бути добре заробленим, щоб під час роботи з нього не капав віск. Лієчку закріплюють на дерев’я ному держачку.

Для писання писанок необхідно мати принаймні три писачки з різними отворами. (Цікаво, що товщина ліній має і регіональну специфіку – гуцулАктивное изображениеьські та буковинські писані тонкими лініями, поліські та наддніпрянські - широкими). Писачок із великим отвором потрібен, щоб закривати воском великі площі.

Виготовлення писанки має такі етапи:

  1. підготовка яйця до писання
  2. розмітка яйця
  3. нанесення воскового рисунку
  4. фарбування
  5. зняття воску.

 

Підготовка яйця до писання

Для писання писанок переважно беруть курячі яйця, але можна спробувати й інші. Традиційно, яйця на писанки не варять, бо це руйнує на шкарлупі шар, сприятливий до забарвлення. Натомість яйце запікають, про що буде далі. Обираючи яйця, беріть із міцною білою шкарлупою без тріщин. Тріщини ефективно виявити, розглянувши яйце у світлі лампи. Також поверхня не має бути дуже гладенькою.

Яйце слід вимити і висушити.

Якщо хочете зробити писанку з видутого яйця, слід обережно циганською голкою проколоти з обох боків, а тоді за допомогою шприця нагнітати повітря, щоб воно витекло через інший отвір. Тоді так само шприцем впорснути всередину воду і якісно помити зсередини. Вилучити воду і висушити шкарлупу, встановивши її вертикально. Після цього отвори закапати воском, щоб фарба не протікала всередину.

 

Поділ поверхні яйця

Спершу слід обрати бажаний візерунок. Для перших спроб він має бути нескладним. Під час поділу поверхні і під час писання воском обидві руки мають бути спертими ліктями на стіл. Щоб писанка вийшла гарною і пропорційною, слід навчитися ділити її поверхню. В одну руку слід узяти писанку, у іншу – олівець, на гострому кінці яйця поставити хрестик, який умовно поділить яйце на 4 частини. Тепер прикладіть до яйця олівець і мізинець руки, у якій тримаєте олівець. А далі обертайте яйце навколо осі (мізинного пальця). Олівець лишатиме на яйці слід. Таким чином ви завжди доведете лінію до місця, звідки почали і отримаєте рівну лінію через сферичну форму. Щошвидше ви обертатимете яйце, то рівнішою буде лінія. Яйця слід обертати від себе. Коли чотири лінії зроблено, слід розкреслити яйце по екватору. Для цього одну з ліній ділять навпіл, і обертають так само. У разі, якщо щось не вийшло одразу, лінію можна стерти гумкою.  Так само олівцем можна нанести і візерунок. Він зніметься разом з воском. Хоча майстрині наносять візерунок одразу воском.

Варіанти розмітки яєць:

Активное изображение

Писання писанки воском і фарбування

У писачок потрібно покласти маленький шматочок воску і нагріти його над свічкою кілька секунд. Післ цього спробуйте прокласти лінію на папері, щоб побачити, чи добре витікає віск. Коли віск добре нагрітий і не капає, наносьте ним лінії на яйці так само, як і олівцем, тобто обертаючи. При цьому стежте, щоб писачок був отвором щільно притулений до шкарлупи. Розтоплений віск швидко вистигає. Тому треба постійно стежити і підігрівати його на свічці. Добре розігрітий віск дає чітку рівну лінію, а недостатньо розігрітий – лінію з нерівними, розірваними краями (пізніше такі лінії можуть просто відпасти під час фарбування, та сама біда може спіткати, якщо використовувати не воск, а парафін). Час від часу слід прочищати писачок, розігрівши його та виливши рештки воску, щоб отвір був весь час відкритим та рівним.

Не можна писати по яйці, яке щойно вийняли з холодильника, бо на його поверхні конденсується вода, а до вологого яйця віск погано пристає.

Віск слід наносити, не перериваючи лінії.

Коли ті елементи, що мають бути на писанці білими, закриті воском, переходять до фарбування. Перед першим фарбуванням яйце обробляють оцтовим розчином (2 столові ложки оцту на склянку води, занурити яйце у розчин на 10 сек.). Це потрібно, щоб фарба краще лягала на поверхню шкарлупи. Тепер яйце можна класти у жовтий барвник. Коли яйце стане яскравого кольору, вийміть його ложкою, прополощіть у холодній воді, злегка промокніть ганчірочкою та дайте остаточно висохнути. У жодному разі не слід терти яйце!

Якщо ви малювали по видутому яйці, опустіть його у барвник і притримайте ложкою, щоб воно н плавало на поверхні, забарвлюючи лише один бік. При цьому слід пам’ятати, що видуте яйце можна покласти у барву лише одне, а звичайні яйця – по кілька.

Таким самим чином наносять і решту кольорів. Після того. як усі барви нанесені, слід зняти віск.

 

Зняття воску з писанки

Сиру писанку необхідно прогріти у духовці 10-15 хв за температури 80-100 гр., так, щоб яйце було тепле і віск розплавився, тоді піднести яйце до свічки і обтерти віск сухою ганчірочкою. Таке прогрівання потрібне, щоб писанка довго не псувалася. Часом таке прогрівання роблять і до початку роботи, щоб виявити можливі тріщини. Також слід стежити, щоб яйце не перегрілося, бо це його попсує: за надто високої температури або надто довгому прогріванні білок може вийти крізь пори у шкарлупі і писанка буде з плямами.

З видутих яєць легше зняти віск над свічкою, однак слід бути обережним, якщо тло писанки світле – може потемніти через кіптяву. Якщо знімає те віск над газом, слід розгерметизувати отвори, проколовши їх голкою, тому що шкарлупа може лопнути під тиском нагрітого у середині повітря.

Тепер писанка готова.

Білі писанки

Рідкісним видом писанки є такі, що мають біле тло. Перший малюнок воском на них наноситься тоді, коли писанку забарвлено жовтим. Далі – усі наступні кольори, так само як і для звичайної. Коли нанесено останній колір, закриваємо усі місця, де він має бути і піддаємо писанку травленню. Раніше для цього використовували капустяний квас, занурюючи в нього писанку на 30 хвилин. Барвник незакритий воском витравлювався, і тло ставало білим. У наш час користуються оцтом – 3 ст. ложки на 1 скл води, вибілюючи упродовж кількох хвилин.

Символи


Символ вогню «трикветр», «сонце», «зорі».

На багатьох народних писанках зустрічається зображення Вогню, який є чинником світобудови, символом чоловічої сили. На писанках Вогонь позначають знаком «триріг» - трикветр. Триріг складається з трьох заокруглених або ламаних гачків, що виходять зі спільного центру, або від кола чи трикутника (2 писанка на загальному малюнку)

Сонце на писанках позначають у вигляді кола, кола з крапками, кола з хрестиком, кола з променями, а також у вигляді шести- та восьмипроменевих розеток, зірок. Писанки із зображенням Сонця часто носять назви ружі. Також сонце часто зображають у вигляді зірки.

Символи неба й дощу

Символи хрест і сварга

Хрест символізує світотворення Вертикальна лінія хреста – лінія небесна, духовна, активна, чоловіча. Горизонтальна лінія є земною, пасивною, жіночою.  Хрест здатний розширюватись безмежно в будь-якому напрямку, отже позначає вічне життя.

Існує кілька сотень різновидів хреста. Найбільш поширеним на писанках є так званий «грецький хрест» із чотирма відрогами однакової довжини.

 

Сварга – один із різновидів хреста, індоєвропейського походження. Сварга пов’язувалася із сонячним культом, а її відроги символізували рух Сонця. Сварга є знаком, що сприяє народженню дітей, символом доброго побажання, удачі, довголіття, родючості, здоров’я і життя.


Дерево життя

У вигляді дерева наші предки уявляли стрижень світобудови, навколо якого встановлювалися рівновага протилежностей. У таких зображеннях обов’язковим є поділ на три яруси по вертикалі та дотримання чіткої симетрії правої і лівої сторін. Нижня частина – коріння, що входить у землю, часто подається у вигляді трикутника, горщика. Середній ярус уособлює землю, реальний світ, а верхній тягнеться до Бога.Дерево життя – це й дерево роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, найпростіше тричленне позначення дерева-сім’ї – стовбур із трьома гілочками: батько, матір, дитина.

З деревом життя тісно пов’язаний символ «драбинка» - символ сходження до вершин духовності, до Бога, до неба, до кращого життя.

Гуцульським аналогом дерева життя є символ церковці – храму з трьома верхами, що є місцем перебування божества на Землі, місцем зустрічі трьох світів. Храм символізує рівновагу, духовне зростання.


Символ «ромб», «решітка»

Ромб – символ родючості, жіночої основи в природі. Символ «решето», за давніми повір’ями, мають силу оберега від злих духів, відокремлюють добро від зла. Сіткою дуже часто заповнені окремі елементи на писанках – кола, квадрати, трикутники.


 

Сігма – символ змії. За палеоліту Бог землі уявлявся в образі Підземного Змія. Навесні щороку цей змій у вигляді блискавки піднімається вгору, до неба і, поєднуючись із Богинею Неба, запліднює її. Небо родить дощем, зрошуючи земну рослинність. Отже змій є символом води, грому, блискавки. Змій є охоронцем домашнього вогнища, а також володарем незліченних підземних скарбів, якими він щедро обдаровує того, хто йому сподобається.

Половину сігми можна розглядати як спіраль, що є схематичним зображенням еволюції всесвіту.

«Баранячі ріжки» є символом грому, цим знаком також позначають молоді паростки, що починають свій ріст із приходом весни.

Трійця, тризуб, трикутник

Знак тризуба є знаком триєдності світобудови, символом Триєдиного Бога. А також атрибутом водних богів, сили й родючості води. Тризуб також символізує минуле, теперішнє й майбутнє.

Трикутник – також втілення триєдності природи Всесвіту: неба, землі й людини. Трикутник, обернений вершиною вгору, є сонячним і має символіку життя, вогню, полум’я, є символом чоловічої основи, духовності. Трикутник, обернений вершиною донизу, є символом, пов’язаний із Місяцем, жіночою основою, водою. Із сорока восьми трикутників складається малюнок дуже поширений по всій Україні писанок «Сорококлин». Сорок клинців присвячувалися сорокаденному перебуванню Ісуса Христа в пустелі.

Символ «Божа ручка»

Зображення руки було амулетом, охоронним знаком багатьох народів у давнину. Водночас це і символ влади; руці надавалась магічна сила, а розкрита долоня мала властивості оберега, захисту.

Дубовий листок

Дуб – символ сили, захисту, довголіття, чоловічої мужності, вірності. Це дерево є емблемою богів неба та плодючості. У християнстві дуб – символ Христа, твердості віри.

Рослинний орнамент

На писанках часто зображали виноград – символ мудрості та безсмертя, мак – символ родючості, яблуню – плодючості, любові.


Тваринні орнаменти

Традиційні писанки

Активное изображение Активное изображение Активное изображение Активное изображение

Активное изображение Активное изображение Активное изображение Активное изображение

Активное изображение Активное изображение Активное изображение Активное изображение

Активное изображение Активное изображение Активное изображение

 


Український логопедичний сайт

загрузка...