Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

4.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Матеріали та інструменти

БорошноАктивное изображение

Оскільки борошно – натуральний продукт, його якість залежить і від міри розмолу зерна, і від погодних умов, за яких зерно дозрівало. Тому на практиці універсальний рецепт солоного тіста доводиться корегувати, але це не викличе труднощів у роботі. Для солоного тіста найкраще підходить недорогі сорти борошна, не піддані спеціальній обробці і без домішок емульгаторів і розрихлювачів. Також для ліплення не важливі наявність у бороші вітамінів та мікроелемнтів. Пшеничне борошно чудово підходить для приготування солоного тіста, а в тісті з житнього борошна утворюється більше пор, його важче сушити і воно твердіше. Різні сорти борошна можна змішувати, однак, якщо вирішите поекспериментувати з іншими видами борошна обов’язково змішуйте його з пшеничним чи житнім.

Сіль

Сіль додають у тісто, щоб захистити його від мишей та комах. Тому великої кількості її особливо не потрібно. Надлишок солі може зробити тісто після сушіння крихким і ламким, що призведе до утворення тріщин. Сіль можна використовувати будь-яку, навіть найдешевшу. Крупну сіль легко розмолоти у млинку.

 

Робоче місце

Бажано, щоб приміщення, де будете готувати тісто, було прохолодним, а руки – холодними. Якщо температура повітря буде вищою за +20, тісто стане надто м’яким і його буде важко обробляти.

Будуть потрібні:

Борошно

Сіль

Холодна вода

ПензликАктивное изображение

Качалочка

Шампур

Зубочистка

Дерев’яна паличка для обробки країв

Маленький кухонний ніж

Виделки

Гребінець

Фомочки для випічки

Насадки для кулінарного шприця різної форми

Кавове ситечко

Часникодавка

Корок з різьбою від пляшки

Коліщатко, щоб різати тісто

Ваги

Лінійка

Приготування солоного тіста

Солоне тісто з пшеничного борошна

Тісто може бути крутим чи м’яким, залежно від кількості води і борошна. Якщо під час вимішування тісто кришиться, додайте трохи води, якщо пристає до рук – слід додати борошна.

Врахуйте, що один об’єм різних продуктів важить по-різному:

Чашка борошна важить приблизно 100 грамів

Чашка солі – 200 г.Активное изображение

Основний рецепт солоного тіста з пшеничного борошна

2 чашки борошна

1 чашка солі

¾ чашки води (125 мл)

Якщо з тістом працюватимуть діти, замішуйте крутіше, оскільки у теплих долоньках тісто швидко розм’якшується.

 

Солоне тісто з житнього борошна

Житнє борошно надає виробам теплий коричневий відтінок. Сушити вироби з житнього борошна слід спершу на повітрі (по тижню на кожні 0,5 см товщини), а потім у духовці на дуже повільному вогні.

Рецепт:

3 чашки пшеничного борошна

1 чашка житнього борошна

2 чашки солі

1 ½ чашки (250 мл) води

Вага житнього тіста не відповідає необхідному об’єму, тому для одного й того ж виробу слід готувати більше житнього тіста, ніж пшеничного.

Майте на увазі, що еластичність тіста та міцність виробів можна підвищити, якщо додати до тіста 1-2 чайні ложки сухого шпалерного клею, розведеного у невеликій кількості води.

 

Замішування тіста

Щоб солоне тісто не рвалося і кришилося під час ліпки, його потрібно добре вимішати і розім’яти, поки воАктивное изображениено не стане еластичним.

Фарбування тіста

Щоб пофарбувати готове вимішане солоне тісто з пшеничного борошна, слід додати кілька крапель харчового барвника. Якщо виріб буде однотонним, барву можна додати під час замішування, а якщо виріб має бути різнокольоровим, то готове тісто треба поділити на частини за кількістю кольорів. З кожної частинки ліплять маленькі кульки, в середині яких роблять заглиблення. Потім у ці заглиблення капають барву, після цього старанно розминають доти, поки тісто не забарвиться рівномірно.

Обробка солоного тіста

Виготовлення виробів

Намагайтесь ліпити чи вирізати вироби одразу на деку, щоб зворотна сторона виробу лишалася рівною і не виникало пошкоджень під час перенесення його сушити й випікати.

Перед початком роботи змочіть деко водою за допомогою пензлика, для того, щоб між тістом і деком не утворювались повітряні бульбашки. Чим краще тісто прилягає до дека, тим рівнішою буде зворотна сторона виробу після сушки та випічки.

Сушка і випічка

Сушка – дуже важливий етап у виготовленні виробів зі слойоного тіста. Уявіть, що ви створили щось особливе, раптом через поспішну випічку виріб тріснув і все пішло прахом. Щоб цього не сталося, ретельно сушіть вироби. Якщо сушите у духовці, спершу вмикніть  лише верхній вогонь і висушіть виріб на ньому доти, поки він не зарум’яниться. Після цього виріб вже не деформується. Потім встановіть деко на середньому рівні духовки. Якщо хочете надати виробу бежевий відтінок, використовуйте верхній вогонь трохи довше. Якщо на виробі з’явилася легка опуклість чи виріб трохи надувся, значить, температура зависока, і на звороті можуть виникнути тріщини.

Способи сушки

1. Повітряна сушка потребує багато часу, але не використовує енергію. На зворотному боці виробів, що висихають на повітрі, утворюють заглиблення. Під час сушіння на повітрі волога випаровується повільно, тому на висушування кожного міліметру товщини виробу потрібно 1 день сушіння. Влітку для висушування добре використовувати енергію сонця.

2. Сушка у духовці. Час сушки у духовці електроплити на білому деку 1 година на кожні 0,5 см товщини виробу за температури +75. Далі незалежно від товщини:

½ години при температурі +100.

½ години при температурі +125

1 година при температурі +150.

Підрум’янювання – за температури +200 і ретельного нагляду.

Майте на увазі, що деко чорного кольору нагріваються дужче, і на всіх етапах сушіння температури слід знизити на +25.

На сушіння виробів у газовій плиті часу потрібно удвічі менше, ніж в електричній. Привіткриваючи дверцята духоввки, можна регулювати температуру у газовій плиті (на найменшому вогні):

1 година – дверцята напіввідчинені

1 година – на чверть

1 година – дверцята зачинені.

Для підрум’янювання виробу до коричневого кольору додайте газу і постійно слідкуйте за виробом, щоб не спалити його.

Майте на увазі, що якщо почати сушити виріб при зачинених дверцятах духовки, то на поверхні утворяться бульбашки.

Комбінована сушка

Спершу виріб сушать на повітрі кілька днів, а потім досушують у духовці. Такий спосіб особливо підходить для об’ємних виробів, наприклад для вінків.

Сушка гарячим повітрям у грилі

Сушити і випікати вироби з солоного тіста можна і гарячим повітрям у спеціальних печах. Витрати електроенергії у цьому разі буде незначною, оскільки одночасно можна завантажити одразу кілька дек. Гриль також придатний для просушування виробів з тіста, тим паче, що він потребує енергії менше, ніж електроплитка.

Мікрохвилівка непридатна для сушки виробів.

Як визначити, чи повністю висохли вироби?

Постукайте вказівним пальцем по виробу. Якщо звук приглушений, значить виріб всередині сируватий, і його слід допікати. Якщо ж звук лункий, виріб висох.

Час просушування для пофарбованих виробів з солоного тіста товщиною 0,5 см складає:

1 година за температури +50

½ години за температури +75

½ години за температури +100

1 година за температури 125.

Залежно від товщини виробу його можна сушити при температурі +50 дещо довше 1 години.

Увага! Вироби з пофарбованого тіста, окрім тих, куди було додано какао-порошок, слід сушити за температури н вище +125, інакше колір може змінитися.

Підрум’янювання

Після того, як ви переконалися у тому, що всі вироби у духовці остаточно просушені, температуру можна підвищити до +200. Не відходьте від духовки і спостерігайте, поки виріб не набуде потрібний відтінок коричневого кольору. Зважайте, що після лакування виробу коричневий стане насиченішим.

Якщо під час підрум’янювання окремі місця виробу стали надто темні, прикрийте їх алюмінієвою фольгою, поки решта виробу підрум’янюватиметься далі.

Кольорові ефекти

Навіть не додаючи барвників, можна виготовити ефектні вироби. Цьому сприяють кілька прийомів обробки.

1. Соляне глазурування

За допомогою цього прийому виріб заграє переливами відтінків у бежево-коричневій гаммі. Упродовж останньої години випічки тримайте виріб у духовці за температури +150  і багаторазово змащуйте за допомогою пензлика солоною водою. Якщо хочете, щоб виріб підрум’янився дужче, підвищіть температуру до +200 і глазуруйте сіллю, поки виріб набуває бажаного відтінку. Оскільки «соляна глазур» утворюється кристалами солі, ці вироби можна не лакувати.

Білий колір

Виріб лишиться білим після повітряного сушіння чи після сушіння у духовці, якщо температура не перевищувала +125.

Коричневий. Змажте виріб у останню годину сушіння за температури +150 буряковим сиропом, розведеним водою.

Ефект здобної випічки

Вироби будуть схожими на булочки з дріжджового тіста, якщо в останню годину випікання за температури +150  на них спершу нанести соляну глазур, а потім змастити їх сумішшю молока і води або жовтка і води. Якщо температуру підняти до +200, коричневий колір буде темнішим.

 

Лакування

Лакове покриття захищає виріб від вологи. Прозорі лаки можуть бути рідкими і густими. Рідкі лаки погано захищаюАктивное изображениеть вироби з солоного тіста, оскільки просочуються всередину і виріб доводиться лакувати багато разів. Але якщо хочете, щоб виріб виглядав рум’янішим і менш блискучим, використовуйте саме рідкий лак. Густі прозорі лаки надійно захищають вироби від вологи. Однак зважте, що погано просушені  вироби з часом втратять привабливість, бо лак відслоїться від поверхні.

 

Перед лакуванням виріб можна розфарбувати фарбами. Щоб фарби лягали рівно, виріб спершу грунтують, наприклад білою масляною фарбою. Для розфарбовування підходять водорозчинні фарби.

Якщо після висихання фарби на поверхні виробу з’явились тріщини, значить фарби були нанесені надто товстим слоєм, або ж ці фарби не підходять для виробів.

 

Способи виготовлення виробів

Вирізання формочками для випічки

Розкатайте тісто до товщини 0,5 см качалкою на деку. Тепер вдавіть у тісто будь-які формочки. Щоб поєднати частини виробу в одне ціле, завчасно змочіть їх мокрим пензлем, і вони склеяться завдяки клейким властивостям борошна. Якщо вам потрібно накласти деталі одна на одну, змажте водою зворотну сторону деталі, яку накладатимете, щоб під час сушки водяні плями не міняли колір. А щоб не сумніватися у хорошому результаті, змастіть змоченим у воді пензлем увесь виріб перед тим, як ставити у духовАктивное изображениеку.

Вирізання за шаблоном

Розкатайте тісто до товщини 0,5 см на деку. Накладіть підготований шаблон на тісто і тонким гострим ножем виріжте фігурку по краю шаблона.  Потім обережно від’єднайте шаблон, а краї фігурки пензлем  змочіть водою і підрівняйте дерев’яною паличкою.

Шаблони краще робити з тонкого картону з водонепроникною поверхнею. Звичайний картон може просто прилипнути до тіста. Рештки тіста з шаблону зі шкребіть.

Обробка підручними засобами

Обробка тіста предметами домашнього побуту часто дає чудовий ефект. НаприклаАктивное изображениед, гребінцем можна нанести на тісто ажурний візерунок, а за допомогою інших прозаїчних речей зробити поверхню рельєфною. Скажімо, часниковижималка допоможе зробити з тіста кучерики, що стануть вовною для баранця, або ж чубчиком. Вдавлюючи насадки для кулінарного шприця, можна зробити декоративні візерунки з кружечків, зірочок, сердечок.

Чайне ситечко допомагає зробити «вермішель», а гребінець витисне на тісті ребристий візерунок, а кінчиками зубців – візерунок з точок.

Відбитки на тісті

Рельєфні заглиблення можна зробити, втискаючи у тісто красиві ґудзики, колоски, трави. З ґудзиків, що мають красивий рельєфний візерунок, можна виготовити своєрідні печатки. Для цього візьміть дерев’яАктивное изображениений чопок і приклейте його до ґудзика універсальним клеєм. Якщо на ґудзику є петелька, доведеться висвердлити у чопку заглиблення для неї. Можна вирізати спеціальний валик, на якому вирізьбите декоративний візерунок, а потім продрукуєте його на тісті.

Щоб втиснути у тісто колоски, квіти, ледь притисніть їх до тіста пальцями. Потім обережно прокатайте їх валиком. Пінцетом чи руками заберіть колосок.

Крім того, можна вдавлювати тісто у дерев’яні моделі із заглибленням, щоб отримати опуклі рельєфи. Щоб контур рельєфа був чіткішим, готуючи тісто, використовуйте дрібну сіль.

Розкатування ковбасок з тіста

Покладіть руки із зімкнутими пальцями на середину продовгуватого шматка тіста і починайте його розкачувати. Потім розведіть пальці і продовжуйте розкатувати. Якщо ви надумали зробити вінок, довжина ковбаски буде рівною діаметру вінка помноженому на три.

Рецепт солоного тіста для вінка

3 чашки борошна

1 чашка солі

3 ст.л. шпалерного клею

175 мл води

Плетений Активное изображениевінок

Розкатайте три ковбаски однакової довжини, розмістіть їх паралельно одна одній, а тоді перехрестіть посередині між собою ліву і середню. Тепер праву таким самим чином посередині накладіть на середню. Заплетіть косичкою нижню половину, а потім верхню.

Майте на увазі: якщо починати плетення згори, то ковбаски можуть порватися, оскільки вам доведеться часто переміщати їх туди-сюди.

Витий вінок

Для цього вінка буде потрібне дві ковбаски однакової довжАктивное изображениеини. Покладіть їх хрест-навхрест посередині і перевийте, перекладаючи одну на іншу. Звивши вінок, усі 4 кінці рівно обріжте, змочіть водою і притисніть один до одного. Або ж зріжте кінці ковбасок навскоси і накладіть одна до одної, змочивши водою. Так само закріплюються і кінці плетеного вінка.

Виготовлення листя

Щоб зліпити листки, скачайте тісто ковбаскою і наріжте його на кружальця однакової товщини. Розімніть їх і скачайте між долонями у кульки. Потім покладіть кульки на робочу поверхню і сплющіть. Вказівним і великим пальцем стисніть кінчик листка. Стекою нанесіть на лист прожилки.

Виготовлення квітів

З кульок однакової величини виходять прості квіточки. Для цього розташуйте кульки у п’ятилисник. Сплюснувши три однакові кульки і наклавши пелюстки одна на одну, теж отримаємо квіточку. З 5 однакових пелюсток робимо квіточку, з’єднуючи пелюстки разом.

ТАктивное изображениероянди зі смужки тіста

Смужку тіста довжиною 6 см і шириною приблизно 1-1,5 см розкачайте качалкою. Покладіть її на долоню і скачайте від кінчиків пальців до зап’ястя. Дійшовши до середини долоні, відігніть смужку і вільним кінцем спрямуйте її вгору – у її внутрішній частині з’явиться складка. Закріпіть троянду на виробі зубочисткою.

Майте на увазі, що троянда буде особливо гарною, якщо ви її виготовите з тонкорозкатаного тіста. Довжину смужки тіста співвідносьте з розмірами виробу, яке прикрашаєте трояндами.

Троянди з круглих пелюстків

Троянди можна виготовити з 4 маленьких і 5 великих круглих пелюстків.

З одного кружальця скатайте маленьку центральну пелюстку. Навколо неї, накладаючи одну на одну, розташуйте ще 3 маленькі пелюстки. Закінчіть квітку п’ятьма великими пелюстками навколо маленьких внутрішніх.

Виготовляючи троянди таким чином, не розкачуйте тісто надто тонко, бо ж великі пелюстки не будуть міцними.

Пташка

Розмір 15Х16 см.

Розкатайте тісто завтовшки 1 см, а фігурку виріжте за шаблоном. Вирівняйте краї змочАктивное изображениееним у воді пензлем. Для ока заготуйте ягідку можевельника. З тіста скачайте кульки завбільшки з горіх, з них складіть перший ряд візерунку хвоста. У цих кульках дерев’яною паличкою проколіть маленькі дірочки.

Між великими кульками ви можете розмістити маленькі кульки і нанести на них паличкою візерунок.  Далі можна пофантазувати: викласти візерунок із зернят чи зробити щось інше. Для цього місце, де будуть зернята, змочіть водою. Взагалі, формуючи хвіст, добре змочуйте його, інакше кульки не приклеяться.

 

Кошик

Розмір 14Активное изображениеХ16 см.

З 120 г  тіста зліпіть короб кошика. З 50 г тіста скачайте дві ковбаски по 17 см, звийте з них ручку і прикріпіть її з двох боків до кошика, змочивши місця кріплення водою.

Скачайте з тіста рулон діаметром 1,5 см і розріжте його на однакові шматочки довжиною 5 см. Зробіть з цих шматочків кульки, трохи приплюсніть зверху і увіткніть гвоздички – вийдуть яблучка. Наріжте тісто на шматочки розміром 5Х1 см і виліпіть з них листя. Щоб зробити візерунок плетіння на кошику, на коробі кошика лінійкою проведіть вертикальні лінії. За цими лініями тісто з обох боків сплющується двома виделками. Виготовіть дві троянди і розмістіть їх серед листя. Виноградне гроно зліпіть з маленьких кульок.

 

Різдвяний вінок

Діаметр вінка 26 см. З 1200 г тіста розкачайте 2 ковбаски по 72 см і звийте з них вінок. Підсушіть його у духовці упродовж 15-30 хвилин за температури +50. Після просушування вставте у вінок 4 закручувальні пробки від пляшок, у яких згодом розмістять свічки. Спершу олівцем позначте контури пробок, а потім дуже обережно виріжте заглиблення. У ці заглиблення вставте пробки, а навколо можна викласти зірочки. Щоб виготовити їх, розкачайте тісто завтовшки 0,5 см і виріжте зірочки формочками для печива. Далі оформіть місця між зірочками квітами, листочками, ягідками. Упродовж 8-10 днів сушіть вінок при кімнатній температурі, а потім у духовці.

 

Активное изображение


Український логопедичний сайт

загрузка...