Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

7.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Плетіння човником

Предмет, з допомогою якого плететься вузол фриволіте називається «човник». Саме слово позначає те, що здійснює швидкі рухи туди й назад між двома пунктами, подібно до човна на переправі. До винайдення ткацького станка люди використовували човник вручну, протаскуючи його туди й назад через основу із руки в руку, що було досить повільно. Тепер човником називають і робочий елемент швейної машинки з двонитковим швом.

Варіанти застосування виробів різноманітні. Це може бути прикрашення сумочок, одежі (прошивки комірців), серветки (мал. 1-3), ажурні вставки і навіть сережки, кулони, кольє (мал. 4-5),  картини, панно, колажі, листівки. Мереживо чудово поєднується з іншими видами рукоділля – бісероплетінням, вишивкою, в’язанням, макраме, мережкою.

Активное изображение Активное изображение Активное изображение

 

Активное изображение Активное изображение Активное изображение

 

Кольє, сережки, сплетені човником у поєднанні з бісером і намистинками.

Інструменти для плетіння:

1. Човник (для початку треба мати бодай 2 човника).

Знайти човник у продажі не так вже й легко. Шукати слід у спеціалізованих магазинах для рукоділля. Можна ще звернутися у спеціалізовані фірми через Інтернет. У крайньому випадку замовити по кресленням, які є у багатьох навчальних посібниках з фриволіте.

У роботі можна використовувати один човник, одночасно може знадобитися їх декілька.

2. Нитки.

Для плетіння човником підійдуть різні нитки. Головне, щоб нитка була крученою, добре ковзалася, була достатньо міцною. Найкраще використовувати бавовняні, лляні, підійдуть і шерстяні (але не всі). Синтетику й капрон краще не використовувати. Найпростіший варіант – нитки «Ірис».

3. Гачок (для того, щоб з’єднувати кільця).

4. Голка (на випадок, якщо доведеться розплутувати).

Скільки необхідно намотати нитки на човник?

Тільки з часом і практикою можна легко вгадати довжину нитки, яку слід намотати на човник. А для початку необхідно пам’ятати, що краще недомотати нитку, аніж намотати занадто багато. Якщо нитки буде забагато, вона не влізе у човник і заважатиме. Для перших занять краще використовувати нитки різних кольорів, але однакової товщини. Спочатку зазвичай важко зорієнтуватися, яким човником працювати. Різні кольори нитки допоможуть швидше зорієнтуватися.

Декілька порад:

- Важливо насамперед навчитися правильно тримати човник.

- Пам’ятайте, вузлик виконано правильно, якщо при цьому «їздить» нитка.

- Прийом плетіння фриволіте – прямий і зворотній вузол. Нічого складного в техніці плетіння човником немає.

Для того, щоб навчитися плести мережива, необхідно засвоїти техніку вузла фриволіте. Складається він із прямого і зворотного вузла.

Виконання:

1. Для початку, слід намотати нитки на човник.

2. Необхідно засвоїти правильне положення рук, т.зв. основну позицію рук і плетіння. Відмотайте нитку розміром 50-60 см. Човник тримати за бокові пластинки в правій руці великим і вказівним пальцями. Зверніть увагуАктивное изображение, що вільний кінець нитки, що відходить від човника, повинен бути ззаду.

Візьміть у ліву руку великим і вказівним пальцями нитку (5-7 см від кінця) і, обгортаючи її навколо решти пальців (від себе наверх), зажміть пальцями. Безіменним і мізинцем притримуйте петлю, аби вона не зіскочила. Отже, у вас створилася замкнута петля на пальцях. Саме ця частина нитки називається робочою. Із неї і в’язатимуться вузли. Нитка, що йде від петлі до човника, зветься ведучою (головною). На ній вузли будуть розміщуватися, але не плестися. Коли засвоюватимете вузол, пам’ятайте про це. Ведучу нитку, тобто ту, яка йде від робочої петлі до човника,також треба накинути зверху на пальці правої руки.

Зверніть увагу:

-         Всі вузли плетуться із основної позиції рук.

-         Щоб руки не втомлювалися, не тримайте їх у висячому положенні, знайдіть оптимальну позицію, легку опору для ліктів.

-         Ведуча нитка не повинна бути дуже довгою чи дуже короткою, це утруднить роботу. Намагайтеся працювати не всією рукою, а лише кистю, пам’ятайте, що вам треба буде сплести не одну сотню вузлів.

-         Середній палець лівої руки братиме найактивнішу участь в плетінні. Він буде натягувати робочу нитку, чи послаблюватиме її.

-         Човник тримайте легко, пам’ятайте, що між нім і вашими пальцями постійно повинна проскакувати нитка.

Після засвоєння основної позиції рук, можна приступити до засвоєння прямого вузла фриволіте.

Щоб виконатиАктивное изображение прямий вузол необхідно:

1. увести човник під робочу нитку на лівій руці, при цьому робоча нитка повинна пройти між вказівним пальцем і боковою стінкою човника.

 

2. зробити зворотній рух, тобто підняти човник над робочою ниткою і пропустити робочу нитку між великим пальцем і човником правої руки (таким чиАктивное изображениеном, човник обійшов нитку знизу вверх).

3. відвести праву руку з човником, при цьому човник сам увійде в петлю на правій руці.

 

4. послабити натяг робочої нитки на пальцях лівої руки. Поки ви тільки вчитеся, краще прижимати середній палець до вказівного. Петлю притримуйте тільАктивное изображениеки безіменним пальцем і мізинцем.

5. потім сильно натягнуть ведучу нитку, максимально відводячи вправо праву руку з човником. Зверніть увагу, тепер робоча нитка обвивається довкола ведучої. Якщо цього немає, значить ви погано натягнули ведучу нитку.

6. тепер, поступово піднімаючи середній палець лівої руки, натягуйте робочу нитку, затягуйте вузол. Підніміть йоАктивное изображениего якомога ближче до вказівного і великого пальців лівої руки, які створюють робочу петлю. Ними ж ви будете притримувати прямий вузол, доки не закріпите його зворотнім. Отже, у вас ви йшов прямий вузлик.

 

 

Тепер зворотній вузол

Для плетіння зворотного вузла не треба накидати петлю з ведучої нитки на пальці правої руки. Це єдина відмінність. Із назви зрозуміло, що дія виконується у зворотному порядку, а саме:

Активное изображение

1. проведіть човник над робочою ниткою, при цьому робоча нитка мусить пройти між великим пальцем правої руки і човником.

2. опустіть човник під робочу нитку.

3. виводьте човник із робочої петлі, при цьому робоча нАктивное изображениеитка пройде між вказівним пальцем правої руки і  човником у зворотному русі. В результаті човник обійшов робочу нитку зверху вниз.

 

4. руку з човником відведіть вправо у вихідному положенні. При цьому човник сам увійде в петлю із ведучої нитки.Активное изображение

5. послабте напруАктивное изображениегу робочої нитки й натягніть ведучу.

6. середнім пальцем натягуйте робочу нитку. Вийшов зворотній вузол. Вузли  мають щільно прилягати одне до одного і бути однаковими. Від цього залежить вигляд вашого виробу.

Сполучення прямого і зворотного вузла створює повний (подвійний) вузол фриволіте. Щоб переконатися, чи правильно виконаний повний вузол фриволіте, спробуйте просунути його по ведучій нитці. Якщо вузол пересувається («їздить»), робоча петля вільно зменшується чи збільшується, значить ви сплели їх правильно, і не з робочої, а з ведучої нитки. Якщо вузлики не пересуваються по ведучій нитці, розпустіть неправильні вузлики голкою і спробуйте ще раз. Але не засмучуйтеся, цей вид рукоділля не з легких, тому не виключено, що розпускати доведеться не раз. Якщо все вийшло добре і вузлики пересуваються, щільно затягніть кільце.

Кільце

У візерунках фриволіте не буває прямих ділянок, суцільні завитки, кільця, півкільця. Тому кільце – основний елемент техніки фриволіте. Щоб виконати кільце, на нитку нанизується потрібна кількість подвійних вузлів, потім з’єднуються кінці нитки.

Для цього необхідно:

- Зняти з пальців лівої руки робочу нитку

- Зажати кінці нитки великим і вказівним пальцями лівої руки так, щоб перший і останній вузли розташувалися поруч.

- Правою рукою потягнути на себе ведучу нитку, доки не створиться кільце (для цього перший і останній вузли щільно прижати одне до одного) чи півкільце (для цього між першим і останнім вузлами залишити вільну нитку, довжина якого дорівнює діаметру півкільця).

Дуга

Рідко коли плетіння починають з дуги, оскільки це не зовсім зручно. Для початку розгляньмо простий варіант: сплетіть кільце одним човником будь-якого кольору. Потім переверніть виріб кільцем донизу, а нитками доверху. Великим і вказівним пальцями зажміть кільце, у праву руку візьміть човник, яким плели кільце, а в ліву – другий човник (ним буде виконуватися дуга). Таким чином нитка, що йде від кільця до човника в правій руці – ведуча, а та нитка, що йде від кільця до човника в лівій руці – робоча.

Отож постійно відбувається чергування човників – одним виконується кільце, другим – дуга. Оскільки плететься дуга, а не кільце, очевидно, що немає потреби затягувати нитку в кільце.

ПікоАктивное изображение

Існують спільні елементи для різних технік мереживоплетіння. Одним з таких є піко. Воно прикрашає прості візерунки. Окрім декоративної, піко виконує ще й з’єднувальну функцію. Відкрите піко утворюєт ься між 2 вузликами фриволіте. наступний вузол після піко треба міцніше затягнути, аби піко не виформовувалося.

 

З’єднувальне піко

Повинно бути оптимального розміру, оскільки в маленьке піко буде важко увести гачок, а занадто велике піко робить візерунок розтягнутим. Розглянемо з’єднання двох кілець, з допомогою піко. Виконавши перше кільце, плетуть необхідну кількість вузлів для другого кільця і приступають до з’єднання:

-         розширити петлю з робочої нитки на лівій руці

-         покласти човник і взяти гачок у праву руку

-         увести гачок зліва направо у з’єднальне піко першого кільця

-         через це піко витягнути на себе із робочої нитки петлю такої довжини, щоб в неї міг увійти човник

-         взяти у праву руку човник, увести його у створену петлю так, щоб в неї увійшла і ведуча нитка

-         пальцями лівої руки підняти робочу нитку, щоб петля стала звичайного розміру, який дорівнює висоті вузла

-         з’єднання закріпити зворотнім вузлом. Петля з’єднання разом зі зворотнім вузлом вважається одним подвійним вузлом (вузол фриволіте)

Цієї інформації про плетіння човником достатньо для того, аби виконати нескладний візерунок для обробки країв виробу.

Ось схеми деяких виробів (К – кільце, Д – дуга, П – піко)

 

Активное изображение

ПК(6п3п3п6)

Активное изображение

ПК(3п3п3п3п3)

Активное изображение

К(5п5п5п5)

Активное изображение

К(2п2п...2п2) всього 9 пико.

Активное изображение

К(5п1п1п3п3п1п1п5)

Активное изображение

К(7п1п1п1п1п7)

 

Активное изображение

 

Схема:
1 (к) (4 пc 4 п 2 п 2 п 4 пc 4)
2 (д) (4 п 2 п 2 п 4)

Активное изображение

Обробка для вирізу сукні, або візерунок для серветки:

Обробку можна виконати одним човником. Основна тасьма плететься вісімками із кілець двох видів, з’єднаних «ніжками». Насамперед плететься перше кільце, потім роботу перевертають і залишають «ніжку», довжина якої дорівнює діаметру кільця.

Виконують друге кільце, роботу перевертають і виконують третє кільце поряд з першим. Через піко третє кільце сполучають з першим. Роботу перевертають і продовжують у такому порядку до кінця тасьми.

 

Активное изображение

 

П’ятилисник

 

 

Кожен «пелюсток» має два сполучних піко і три декоративних. Сплівши один «пелюсток», стягують його в кільце і продовжують плести наступний. Останній плететься до місця з’єднання і виконують з’єднання.

Активное изображение

 

Активное изображение

 

1, 2 (к) (6 пc 6 п 6 пc 6)
3 (д) (6)

Активное изображение

1, 3 (к) (6 п 6)
2 (д) (8 п 8)
4 (д) (6)
5 (д) (8 п 8 п 8 8)

 

Активное изображение

Декоративний хрестик

Активное изображение Активное изображение

К – 5 п 5

Д – 2 п 2 п 2 п 2 п 2 п 2 п

К – 3 п 3

Д – 2 п 2 п 2 п

(жирною крапкою позначено початок)

Метелик

Такий метелик можна Активное изображениевикористовувати просто як прикрасу, а можна у композиції з квітами

 

 

 

 

 

 

 

 

Зичимо вдалої і приємної роботи!


Український логопедичний сайт

загрузка...