Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

013.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Аплікацією називають вид рукоділля, коли малюнок відтворюється через перенесення фрагменту певної форми на матеріал, що служить основою. На відміну від клаптикового шиття, у якому полотно зшивається з дрібних клаптів, у аплікації клапті нашиваються на полотно.

Інструменти і матеріали

Тканини

Окрім бавовняних тканин з різноманітними візерунками, у аплікації використовують різноманітні матеріали: металізовану прозору тканину, органзу, оксамит, плісеровану синтетичну тканину й інші, що мають рельєфну поверхню, фетр. Окремі елементи геометричних чи рослинних орнаментів можна вирізати з декоративних тканин. А щоб скріпити виворітний бік використовують прокладки на термоклейовій основі.

Інструменти

Швацькі нитки для зшивання і обкидання деталей. Нитки для вишивання, щоб додати виробу потрібної виразності, або щоб задекорувати необроблені краї. Також використовують смугасті та металізовані нитки.

Гострі ножиці, з довгими і короткими лезами, будуть потрібні для викроювання елементів аплікації. Тонкими булавками (переконайтесь, що вони не іржаві) скріплюють деталі з основою. А щоб переносити малюнок. слід заготувати крейду чи копіювальний папір.

 

Техніки ручної аплікації

Тривалий час основною технікою аплікації була ручна праця. Тканини для аплікації підбирають подібної щільності, а накладаючи, слідкують, щоб напрямок ниток тканини фрагмента співпадав із напрямком ниток основи.

Основний метод. Часто для аплікації використовують кросна, але якщо усі елементи добре розпрасовані і акуратно наметані, можна обійтися без них. Для аплікації часто використовують малюнок, до натурального розміру якого додають припуски на шви (6 мм). Цей малюнок переносять на тонкий картон, виготовивши шаблон. Тепер накладіть шаблон на тканину і обведіть, виготовивши деталь. Підгорнть припуски на шви і прометайте край. Приметайте деталі до тканини основи, а потім акуратно пришийте їх. Випрасуйте виріб і видаліть нитку основи.

Виготовлення тонких вигнутих елементів. Тонкі елементи, такі як стебла і плодоніжки викроюють по косій. Щоб виготовити стеблинку завширшки 3 мм, викроїть по діагоналі у поперечному напрямку смужку з тонкої бавовняної тканини 10 мм завширшки. Загорніть краї з обох боків. Притисніть пальцями і приметайте.

Смужка тканини, викроєна по косій, добре тягнеться, і її можна вкладати у будь-які вигадливі візерунки.

Криві і кола. Слід приділити особливу увагу заокругленим частинам симетричних елементів (сердечка чи кола). Їхні контури мають бути плавними. Для цього вирізаний фрагмент спершу закріплюють на паперовій підкладці, а потім пришивати: викроїть необхідний фрагмент з тканини (врахувавши припуски на шви), виріжте з паперу підкладку і акуратно приметайте тканевий фрагмент поверх паперової підкладки, злегка підзбиравши краї вздовж заокруглень і підрівнюючи припуски. Тепер відпрасуйте фрагмент зі споду. Тепер видаліть нитку наметування і паперову підкладку. Зметайте фрагмент із основою і пришийте його. Зробіть кілька стібків тісно один до одного у верхній частині сердечка.

Зовнішні кути. Обробляючи зовнішні кути, надлишки тканини слід обрізати, інакше виріб буде виглядати неохайно: підклавши паперову деталь, загніть на ній кут і обріжте тканину, зметайте разом два сусідніх краї, трохи призбируючи, якщо це місця заокруглень.

Пришивання елементів

Окремі елементи, що складають малюнок, спершу слід відповідним чином розмістити і приметати. Пришивають деталі маленькими майже непомітними стібками потаємного шва і нитками подібного кольору. Нашиваючи фрагмент, слід продумати про послідовність, часом для цього зручно пронумерувати фрагменти. Крупні деталі квітів зручно нашивати в останню чергу, щоб маскувати ними кінці стебел.

 

Аплікація з тканин з малюнком

Ідея вирізати окремі елементи візерунку однієї тканини, щоб перенести його на іншу виникла ще у 18 столітті, коли таке рукоділля називалося «персидською вишивкою». Нині у магазинах безліч набивних тканин, з яких можна вирізати візерунки, і спеціальні речовини, якими обробляють краї. Зазвичай його наносять вздовж контура малюнка і дають підсохнути, а тоді вирізають маленькими ножицями з гострими кінцями.

Аплікація з мережива

Окремі фрагменти можна вирізати із мережива. Використовувати деталі з мережива дуже зручно, оскільки вони мають міцно оброблені краї і виріб виглядає акуратно. Найкраще годяться гіпюрові тканини із рослинним орнаментом.

Підберіть відрізок мережива. Нанесіть розчин проти сатання країв по контуру візерунку і дайте висохнути. Виріжте гострими ножицями необхідний фрагмент. Пришийте потрібний фрагмент на основу за допомогою ниток подібного кольору. Прозорі та ажурні вставки нададуть роботі повітряність і чарівність.

Термоклейові суміші

Акуратно закріпити великі фрагменти часто не  так вже й просто. Найкращим засобом для цього є термоклейкі суміші. Вони продаються у вигляді сітки з клеєвої речовини, нанесеної на восковий папір. У дію термоклейку суміш приводить праска. Склеювання досить міцне, стійке до механічних навантажень і витримує прання, а отже може бути використане для аплікації на одязі.

1.     Виріжте необхідний фрагмент з малюнка тканини і виріжте його з запасом тканини навколо контура малюнка.

2.     виріжте клаптик термоклейкого паперу відповідного розміру і міцно прикріпіть його до споду тканинного фрагмента, пропрасуйте його через папір.

3.     Дайте вихолонути і обріжте зайву тканину по контуру. Від’єднайте захисний шар паперу.

4.     Покладіть підготований фрагмент на тканеву основу і обережно пропрасуйте його. Поставте суху праску на фрагмент і потримайте, не рухаючи, 10-15 с.

5.     Краї закріпленого таким чином фрагмента не будуть сататися. Але їх можна додатково обробити на машинці, встановивши найтісніший зигзаг.

Аплікація з фетру

Фетр віддавна вважався матеріалом придатним для аплікації, адже його краї не сатаються. Підготовлені деталі вирізають, приметують на основу і пришивають зигзеподібним машинним швом, або ж декоративними стібками. Використання термклейових сумішів значно пришвидшує роботу.

1.     Накресліть потрібні елементи просто на термоклейкому папері (на паперовому боці). Майте на увазі, що деталі будуть зеркальні.

2.     Виріжте деталі, лишаючи невеликий простір навколо контура. Розмістіть їх паперовим слоєм нагору на шматках фетру необхідних кольорів, накрийте вологою марлею і пропрасуйте.

3.     Після того, як деталі вихолонуть, акуратно виріжте фрагменти точно по контуру.

4.     Відділіть захисний слой і за допомогою праски почергово зафіксуйте фрагменти на основі. Зберіть послідовно усю композицію.

Техніка інвертування з фетру

 

Завдяки тому, що краї фетру не сатаються, він придатний для техніки інвертування.

1.     Сколіть булавками і зметайте слої фетру, наприклад. у такому порядку: білий, синій, рожевий і зверху чорний. Перенесіть зображення на нижній білий клапоть. Прошийте котур малюнка і лінії контуру квадрата двічі – ці шви мають бути міцними. Зв’яжіть кінці ниток з білого боку.

2.     Переверніть виріб, щоб чорний клапоть опинився згори. Виріжте перший слой максимально близько до швів. Мають лишитися тількі чорні контури малюнка. Тепер видаляйте фетр з інших частин малюнка, прорізаючи 1 чи 2 слої, залежно від того, який колір потрібно відкрити.

3.     Додайте дрібні деталі, прикріплюючи їх тільки в центрі вузликами. Це додасть контрастності. Це додасть осоюливої рельєфності.

Збільшуючи кількість шарів фетру у цій техніці, посилите рельєфність, об’ємність та глибину.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Накладні візерунки

У аплікації також використовують метод створення симетричних візерунків за допомогою складання. Ефектно такі візерунки виглядають на білій основі. Головне, слід пам’ятати, що не можна прорізати лінії згину і слід лишати тонку смужку вздовж країв.

1. Спочатку слід скласти тканину, з якої виготовлятимете верхню частину візерунку, навпіл, потім вчетверо і зрештою увосьмеро.

2. Приколіть шаблон до складеної тканини, а тоді виріжте ножицями.

3. Розгорніть і приметайте припуски на шви.

4. Закріпіть шпильками, а тоді приметайте фігуру до тканини основи. Пришийте маленькими потаємними стібками.

 

Аплікація Сен-блас

Цей вид аплікації народився на островах Сен-блас і нині є традиційним рукоділля островитян.

Для цієї техніик підходять тонкі тканини, краї яких не сатаються.

1.     Зметайте 2 перших шари тканин і на верхній шар нанесіть малюнок. Акуратно зметайте малюнок з обох боків вздовж контура, а тоді проріжте його ножицями.

2.     За допомогою гострого кінчика голки підгорніть краї і закріпіть їх потаємними стібками.

3.     Приметайте третій шар тканини. На дотик проведіть лінію вздовж підрубленого краю малюнка. Проріжте тканину, щоб з’явилися два нижні слої. Підгорніть і підшийте краї, як попереднього разу.

4.     Можна додавати деталі у звичайній техніці.

 

Тепер спробуйте зробити такі аплікації:

 


Український логопедичний сайт

загрузка...