Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

015.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Ляльки на руку

Основою-тулубом такої ляльки є рукавичка, пошита на руку актора.Голова ляльки може бути розміром від кульки для пінг-понгу до крупного яблука. Дуже велика голова ускладнить роботу актора – адже її вага припаде на один палець. Водночас ляльку мають бачити усі глядачі. Є багато способів виготовлення голівок для ляльок. Найпорстіший – із пап’є-маше. А для цього попередньо виготовляють модель голови з пластиліну і глини. Для зручності можна використати звичайні круглі лампочки (радянського зразка), на які наліплюються опуклі частини обличчя – носи, вуха, щоки, очі, надбрівні дуги тощо. Вуса. Бороду, брови не виліплюють, але вирізають зі штучного хутра (ниток тощо) і прикладають, щоб пересвідчитись у точності образу. Якщо все влаштовує – обклейте пап’є-маше. Для цього зваріть клейстер (столова ложка борошна на півтори склянки води зваріть на повільному вогні, помішуючи, до закипання) чи розведіть ПВА водою (1:1). Поки клейстер холоне, візьміть папір двох кольорів (білий і кольоровий, щоб чітко рахувати слої) і порвіть на дрібні шматки. Перший слой вмочіть у воду і обліпіть модель, наступний слой обклеюйте клейстером папером іншого кольору, третій – знову першим папером проклейте на клейстер. Усього 5-6 слоїв. Останній має бути білим. Тепер пап’є-маше має висохнути і затвердіть. Коли затвердне, розріжте пап’є-маше і відділіть лицьову частину від потиличної, зніміть з моделі і склейте смужечкою тканини.

Інший спосіб виготовлення голови на пластиліновій моделі – з марлі за допомогою клею ПВА і щіточки. На модель шар за шаром накладають смужки марлі, просочені клеєм ПВА. Час від часу легким притиском щітки притискайте марлю до форми. Достатньо 3-4 шарів. Після висихання ствердлий марлевий зліпок розріжте на дві половинки і зніміть з моделі. Половинки зшийте нитками.

Тепер загрунтуйте готові голівки білою фарбою, а тоді накладіть основний колір. Коли висохне, наклейте якщо необхідні перуку, вуса, брови тощо з ниток, штучного хутра, тасьми, шкіри тощо. Тепер намалюйте деталі – очі, губи, ніс тощо.

Простішим методом виготовлення голів є вирізання з пенопласту чи поролону циліндів, обклеювання їх тканиною і розмальовування фарбами. Але й виглядають вони простіше.

Руки – важлива деталь для створення образу. Традиційно руки шиються по викрійці у формі рукавички, вивертаються і набиваються ватою. Складніше виготовити руки з пінопласту, обклеївши їх пап’є-маше. Також можна вирізати руки з поролону. Якщо за спектаклем лялька має брати в руки якісь речі, то до її рук пришивають чи приклеюють гачок, прищепку чи гумку.

 

Активное изображение

Ноги ляльок роблять з тих самих матеріалів, що й кисті рук. Їх шиють у вигляді двох довгих валиків і набивають ватою. Посередині кожен валик прошивають поперечним швом, щоб утворився згин – коліно.

Корпус. ОтжеАктивное изображение лишилося зшити тулуб-рукавичку. На міцній тканині, складеній удвоє, обводиться олівцем контур руки ляльковода із загнутими середнім і безіменним пальцями. У такій рукавичці лише три пальці. Мізинцем і великим пальцем ляльковод буде керувати руками ляльки. А вказівним – головою. Можливе й інше розташування руки актора у рукавичці. До намальованому на тканині контуру руки робиться припуск 1 см. Викрійку зшивають наживу і приміряють на руку, якщо затісна – припуск збільшують. Дуже важливо, щоб перчатка сиділа зручно. Після остаточної примірки рукавичку зшивають. Кінці пальців відрізають. У них будуть вклеєні патронки, щоб полегшити керування руками і головою ляльки. Патронки – це трубочки з картону, склеєні ПВА по товщині пальця. Вони мають надягатися на палець до середини другої фаланги. До рукавички вони кріпляться так: нижня частина руки, через яку її набивали ватою, надягається поверх патронки і приклеюється до неї.

Ноги ляльки рідко робочими, але якщо це необхідно (лялька має ходити, мателяти ногами тощо), у взуття також вклеюють патронки у яких працює друга рука ляльковода.

Костюм ляльки вдягають поверх рукавички. Шиючи костюм, обов’язково зробіть примірку, закоолвши викроєне на корпусі. Вдягіть лялькку на руку, порухайте нею. Якщо все гаразд, ніде не тягне, зніміть і прошийте.

Ляльки-тварини. Такі ляльки виготовляють тим самим способом, однак саму рукавичку шиють, добираючи колір і фактуру. Лапки тварини теж враховують у розкроюванні рукавички. Мордочки з пап’є-маше обтягують тою самою тканиною, що й корпус. Якщо лялька – білка, лис чи мавпа, то необхідно зробити хвіст, щоб він був рухомим, у нього вставляють металевий дріт. Вона служить і каркасом, і тростиною керування. Так роблять і рухомий хобот слона, зігнувши кінець дроту у формі ручки.

Активное изображение

Простішим методом виготовлення ляльок є пошиття їх цільно

Активное изображение Активное изображение Активное изображение

Активное изображение Активное изображение

Тростинні

Це складніші для виготовлення ляльки, вони керуються спеціальними механізмами за допомогою тростин. Актор не має безпосереднього контакту з тростинною лялькою. Конструкція ляльок дозволяє здійснювати найрізноманітніші рухи. Тростинні ляльки крупні, голова може бути до 20 см, їх виготовляють таким самим способом, що і для ляльок на руку, однак до розмальовування, слід зробити усі необхідні механізми, а вже потім виконати остаточні роботи.

Основою тростинної ляльки є дерев’яна конструкція. Вона кріпиться на так званому гапіті – дерев’яному стержні, який є ніби хребтом ляльки. На гапіт встановлюється плечевий каркас, а до нього кріпляться рухомі сустави рук. Корпус і голова ляльки керуються рукою актора, який він тримає гапіт. Руки ляльки приводяться у рух другою рукою актора за допомогою дротів.

Активное изображение

Основа гапіта – круглий дерев’яний брус діаметром 20 мм. Плечовий каркас випилюють з 10-мм фанери чи дошки, в центрі вирізується отвір для гапіта. Кожна рука складається з двох дерев’яних брусків квадратного профілю 20х20 мм. Вони з’єднуються шматочками сиром’ятого ременя.

Гапіт пропускають через отвір у плечовому каркасі. Щоб плечі не опускалися, у гапіті висверлюють отвір і вставляють дерев’яну шпильку.

Інша конструкція гапіта дає можливість повертати голову ляльки вліво-вправо, вгору-вниз. (третій малюнок на зображенні вище) Цей гапіт складається з чотирьох основних частин: нерухомого дерев’яного стержня А. що наглухо кріпиться з плечиками ляльки, тростини Б, що обертає і опускає голову, дерев’яного циліндра В. На якому кріпиться голова, і дерев’яного квадратика Г, надітого на стержень А і наглухо скріпленого з тростиною Б. Цей квадратик називається машинкою керування. Коли актор піднімає і опускає її, відповідно піднімається і опускається голова ляльки. Поворотом квадратика повертається голова ляльки.

У тростинної ляльки можна зробити рухомими очі, рот чи вуха. Спеціальні механізми для цього монтуються всередині голови ляльки.

Активное изображение

Для очей слід узяти кульки відповідного розміру Їх порсверлюють наскрізь і в отвори вставляють дріт діаметром трохи меншим, ніж діаметр отвору, - так, щоб кульки вільно обертались, але не хилитались. У голові ляльки з пап’є-маше вирізають очиці і до них «підганяють» очі-кульки. Дротові осі вбиваються у дерев’яну основу. Яка кріпиться на клею всередині голови ляльки.

У дерев’яні кульки-очі вбивають скоби, до яких підв’язують гумки. Їх натяг добирають таким, щоб тримати очі ляльки відкритими. Тут прив’язують і тяж-волосінь, пропускаючи її через дротяні скобки, закріплені потиличній частині голови. Другий кінець волосіні прив’язується до курка. Натиском на курок очі закриваються.

Щоб очі могли рухатися наліво-направо, кульки насаджують на дві нерухомі осі, розташовані вертикально.

Щоб лялька відкривала рот, можна використовувати такий механізм: для цього нижня челюсть вирізаються з голови і знову прикріплюється на місце або на нерухомій осі, або за допомогою клею і смужки міцної тканини. У верхній і нижній щелепі кріпляться скобки. Між ними натягують гумку. Вона буде тримати рот закритим. Відкривається рот за допомогою тяжа, прив’язаного до скоби всередині нижньої щелепи і випущеного назовні крізь маленький отвір у пап’є-маше.

Вуха тварин можна ворушити за допомогою такого пристрою: вухо кріпиться до голови смугою тканини чи невеликою петлею так, щоб воно вільно підіймалося. До вух кріплять скоби, а до них прив’язують волосінь. Потім вони пропускають через скобку потиличної частини голови і спускаються вниз. У горпус ляльки, де прив’язуються до дерев’яної палички. Потягніть – і лялька підніме вуха. Так само махатиме крилами птах.

Тростини для керування руками ляльки кріпляться до її долонь. Але якщо тростини заважають сприямати образ, тростини маскують – у воїна під спис, у баби Яги – під ціпок. Тростини також можна замаскувати костюмом ляльки. Окрім замаскованих, бувають і внутрішні тростини, які кріпляться до ліктьового сустава. На кінці тростин для зручності роботи ляльковода надягаються дерев’яні ручки.

Площинні

Ці ляльки рухаються на ширмі в одній площині. Виготовлення таких ляльок нескладне. Основний матеріал – 3 мм фанера. Щоб лялька була рухомою, окремо випилюють її руки, ноги, тулуб, голову. У місцях з’єднання висверлюють отвори і частини ляльки з’єднуються гвинтиками чи дротом. Такі ляльки можуть приводитися у рух чи тростинами з товстого дроту чи шнуром. Актор однією рукою тримає ляльку за дерев’яний стержень, нерухомо прикріплений до тулуба ляльки, а другою рукою приводить у рух руки і ноги ляльки.

Активное изображение

Площинні ляльки розфарбовують фарбами чи обклеюють тканиною, штучним хутром, шкірою тощо.

Ляльки з «живою рукою»

Яскравими виразними можливостями володіє дуже проста лялька, яка складається з дерев’яного стержня – шия і голова з пап’є-маше. На бороздці, що прорізається навколо шиї, тримається костюм, що вільно спадає.

Корпусу взагалі немає, а замість ляльки працюють руки ляльковода у кольорових рукавичках.

Активное изображение

Основа костюму – плащ. Шиється він просто: два прямокутних чи квадратних клаптів тканини, що зшиваються разом. Отриманий мішок вивертається, два верхніх ріжки зрізаються і збираються на гумку. Рука ляльковода має вільно проходити крізь таку манжету, яка буде утримуватися гумкою у зап’ястя. Склавши плащ навпіл, вирізають по лінії згину отвір для шиї ляльки. Зверху плащ може бути прикрашений, відповідно до образу.

Маріонетки

Ляльки маріонетки приводять у рух за допомогою хрестовини, до якої на нитках кріпиться лялька. Хрестовина може бути вертикальна і горизонтальна. Горизонтальна використовується для ляльок-тварин: коней, собак, котів. Хрестовину роблять з тонких дерев’яних рейок. Якщо у ляльки голова рухається незалежно від ляльки, то для неї роблять окрему хрестовину. Її кріплять до основної за допомогою прищепки. Довжина хрестовини має відповідати довжині ляльки. Горизонтально тримаючи хрестовину за середину і нахиляючи її вліво-вправо, ляльковод рухає ляльку.

Активное изображение

Вертикальну хрестовину роблять для людей і прямостоячих тварин.  Зручною є хрестовина. У якій за допомогою перекладини-коромисла приводяться у рух ноги ляльки. Підняли один кінець коромисла, потім опустили вниз, і лялька ступила крок. Рухома перекладина кріпиться до основного стержня гвинтиком. Зверху жо стержня кріпиться шкіряна чи металічна петелька, на якій лялька сидить у неробочому стані.  Під рухомою перекладиною розташовується нерухома перекладина, до якої підв’язуються нитки, що рухають руки ляльки. Нижче – перекладина, до якої кріпляться нитки від плечей ляльки. Найнижча перекладина – для керування головою.

Маріонеткою керують так: актор тримає в одній руці хрестовину. А іншою піднімає ту чи іншу нитку. Наприклад, якщо слід підняти руку ляльки, ляльковод тягне вгору нитку від відповідної перекладини.

Коли лялька готова і хрестовина зроблено надходить відповідальний момент: підвішування ляльки до хрестовини. Спершу необхідно визначити довжину ниток. Ляльковод, працюючи з лялькою, може стояти на підлозі, на очах у глядачів, або на місточку, схованиц від глядачів ширмою, що звисає згори. Від цього залежить довжина ниток. Найзручніша позиція при роботі – приблизно на рівні зігнутого ліктя.

Підвішувати ляльку до хрестовину слід удвох. Один тримає вагу на нижньому ріні, інший підв’язує ляльку. Починають з ниток, на які падає основна вага. Якщо це лялька-людина, то у першу чергу підв’язують голову і плечі; якщо лялька-тварина – то спину. Нитки мають бути міцними. Щоб підв’язувати нитки у деталі ляльки вбивають скоби з дроту.

Для номерів, де кілька ляльок виконують одноманітні рухи – танок тощо, роблять спеціальну хрестовину. До трьох дерев’яних планок підвішують на нитки ляльки так, щоб одна перекладина рухала праві руки маріонеток, а друга – ліві. До середньої перекладини кріплять голови усіх ляльок. Такі ляльки можуть бути досить простими: з деталей потрібні лише голова  і долоні, решта – костюми. Накрохмалені плаття з дротяним кільцем внизу створює ілюзію, що під ним є корпус. А рукава з прикрАктивное изображениеіпленими долонями замінюють руки. Ляльковод тримає усі три планки горизонтально. Підняв ліву планку – і всі ляльки одночасно підняли ліві руки.

Для маленьких ляльок можна використовувати шкіряну рукавичку, до кінчиків пальців приклеюють картонні патронки. До патронок великого пальця і мізинця приклеюються тонкі дерев’яні палички. Підвішують  ляльку так: нитки керування головою – до вказівного, безіменного та середнього пальців; руки ляльки – до кінців паличок, приклеєних до патронок великого пальця і мізинця.

Найпростіші маріонетки

Лялька-страус. З двох клаптів газети скрутіть тугі кульки (більшу і меншу), які обмотайте кольоровими нитками.  Шию і ноги зробіть з кольорового шнура (по 20-30 см). На кінцях ніг закріпіть великі гудзики, з іншого боку наліпіть пластилін (чи щось інше, щоб обтяжувало ноги). Хвіст зробіть з різнобарвних пір’їн, або товстих ниток. Таким самим чином зробіть і чубчик. З намистин зробіть очі, а з шматочка дермантину – дзьоб. Тепер закріпіть нитки на горизонтальній хрестовині – від голови до переднього кінця, від хвоста – до заднього, від ніг – до бокових кінців хрестовини.

 

Активное изображение

З кількох клубків (чи розмальованих кульок з пап’є-маше) можна зробити гусінь. З нею можна зробити цікавий номер. Поруч з актором з’являється гусінь. Куди йде актор, туди повзе і лялька. Актор підставляє червик і командує, лялька долає перешкоду. Актор заохочує гусінь – гладить її по голові. Але ось перед гусінню ще одна перешкода – ящик із етикеткою – яблука. Гусінь уважно розглядає етикетку, а тоді стрибає у ящик. Чутно причмокування. Актор опускає хрестовину у ящик і вимагає, щоб гусінь вилізла з ящика. У відповідь лише похрумкування. Тоді ляльковод опускає руку у ящик, бере вагу і різко витягає гусінь. Але  замість гусені вистрибує ланцюжок з яблук (кульок з пап’є-маше, розмальовані під яблука).

Звичайно, секрет номеру – підмінна лялька, що завчасно кладеться у яблук, яку актор підіймає замість опущеної.

Сцена

Ширми

Ширми поділяють на стаціонарні та виїздні. Стаціонарні ширми виготовляють, коли театр має своє постійне приміщення. Висота ширми має відповідати середньому зросту актора. Якщо у виставі беруть участь діти, ширму роблять так, щоб її висоту можна було регулювати.

Найпростіша конструкція ширми виготовляється з дерев’яних брусків з січенням приблизно 3х7 см. Головна частина ширми – верхня поперечна планка, на якій виступає лялька. Ця планка називається грідкою. У стаціонарних ширм грядка має П-подібну форму, якщо дивитися на ширму згори.

Для виїздних ширм потрібно лишАктивное изображениее три деталі – дві стійки і грядка.

«Одяг» ширми – тканина – накидаєтьсч на грядку і кріпиться гудзиками, кнопками чи гачками.

У домашніх умовах замість ширми легко використати стільці, задрапіровані тканиною.

Тканину для усіх ширм слід добирати за єдиним критерієм – вона не має бути прозорою. Традиційно використовують чорний колір, як такий, що спонукає дітей концентруватися на ляльках. Однак можна і відступити від традицій. Розмалювавши тканину гушами з додаванням ПВА.

В принципі, конструкції ширми різні, аж до виготовлення невеличкого будиночка, але у ньому, на жаль, дуже тісно навіть одному ляльководу, а вистави, переважно, потребують двох.

Тому рекомендуємо виготовити складану раму, для домашнього використання. Виготовіть прямокутніу основу з дерев’яних брусків, на кути набийте фанерні кутники. Визначтеся із необхідною висотою «сцени» - професійно: нижня планка «сцени» має бути на кілька сантиметрів вищою за голову ляльковода, але у домашніх умовах, коли ляльковод може й присісти, цієї вимоги можна не дотримуватися. Принаймні, врахуйте, що висота має бути достатньою, щоб голова не маячила між ляльками. Виготовіть з дерев’яного бруска дві бокові деталі: прямокутники з висотою основної і шириною 40 см, закріпіть кути кутниками. З’єднайте основу із боковинами завісами. Тепер затягніть деталі тканиною або навіть цупкими шпалерами, лишивши відкритою «вікно сцени», для неї пошийте завісочки.

Якщо ж існує необхідність «громадського використання», то ось така конструкція буде зручною:

Активное изображение

вона оснащена задньою стінкою, що дозволить створювати декорації заднього плану. Щоб її виготовити, зробіть каркас з дерев’яного бруска і оббийте листами фанери. А далі – можна обклеїти шпалерами, а можна обтянути тканиною.

Декорація

Фон, на якому відбуваються основні події, вішають на двох стояках, поєднаних горизонтальною планкою. Стояки роблять з дерева. А на кінці виготовляють хрестовинку (як для ялинки), однак їх можна прив’язувати, скажімо, до стільців. Розміри фону визначаються розмірами ширми. Якщо її висота 170 см, то висота фону має бути приблизно 270 см. А ширина при двометровій грядці – приблизно 3 метри.

Матеріалом для фону може бути сатин. Штапель, бязь, які розписуються аніліновими фарбами. Зазвичай малюють основне місце дії: ліс, поле, річку, часом просто небо.  Хмарки і сонце можна зробити рухомими: для цього їх шиють окремо (чи вирізають з поролону) і виготовляють на них з волосіні довгі петлі. По верхньому краю на основну тканину (фон) нашивають металеві гачки, на які вішають петлі – так хмарки будуть коливатися від кожного руху повітря.

Щоб зробити інші декорації, потрібно мати картон, фанеру, а найкраще – пінопласт і шпалери під пофарбування (переваги такої декорації зрозумілі – пінопласт легкий, але достатньо міцний матеріал).  Внизу декорації оснащуються дерев’яними планками, за допомогою яких декорація кріпиться до ширми. До грядки прибиваються П-подібні скоби, у які вставляються ці планки.

 


Український логопедичний сайт

загрузка...