Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

018.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Лялька-мотанка здавен була оберегом в українській родині. Кожна матір робила для своєї дитині ляльку, щоб та гралась і кожна дівчинка повинна була вміти робити цей оберіг.

ЦеАктивное изображение не просто іграшка, а жива істота: порадник, друг, помічник, посередник між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає і берегиня. Ляльки робили здавна й приурочували до важливих життєвих подій: весілля, народження дитини та інше. Їх робили для того, щоб пішов або припинився дощ, для гарних новин. Якщо дитинка захворіє, їй батьки спеціально робили ляльку, давали погратися нею, клали її під подушку, або прикріплювали до хворого місця, сподіваючись, що мотанка перебере на себе недугу, після чого ляльку спалювали. Якщо ж їх робили діти, вони часто створювали собі подружку і порадницю.

Дівчата до створення мотанки ставилися так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника. Ще в XІХ столітті в Україні у приданому дівчини обов’язково були присутні ляльки-мотанки, що, як давні божества, піклуються про добробут сім’ї. Ляльку молода жінка зберігала аж до появи первістка. Клала до колиски перед тим, як покласти туди дитятко. Українці вірили, якщо дітки у великій родині довгий час бавляться мотанкою, треба чекати лелеку…  Ляльку робило також подружжя, яке довго чекає на дитинку: в кожен зав’язаний на мотанці вузлик ніби закріплювали своє бажання. До народження дитинки мотанкою гралися, що, за народним повір’ям, мало зробити майбутніх дітей здоровішими.

Українська лялька-мотанка розвиває духовний світ і пробуджує відчуття рідного коріння. Вона завжди була пов’язана з сімейними традиціями, працею і діяльністю дорослих, оточена дитячою турботою і увагою. Під час народних гулянь, як символ зими, солом’яну ритуальну лялю спалюють наприкінці Масниці (у неї вплітали усе, від чого хотіли позбутися – біди, хвороби), із лялькою Мареною забавлялися на Івана Купала, а також вона робилася на Колодія.Активное изображение

Археологічні дослідження засвідчують, що ляльки робили здавна не тільки на Україні. Скажімо, африканська лялька є кам’яною, ляльки Давнього Єгипту зроблені з дерева. Українська ж лялька-мотанка була не просто іграшкою, а й оберегом, символізувала неперервний зв’язок між поколіннями. Вона створювалась шляхом намотування-накручування-зав’язування тканини і ниток. Іграшки з різних місцевостей України мали свій неповторний орнамент, вбрання: київський, волинський, буковинський, подільський, черкаський...

Залежно від події робили різні ляльки і різної форми – великої й маленької. Найретельніше ставилися до весільної. Її вбирали, як молоду, виготовляли віночок, а ще робили їй пару – молодого. Такі ляльки оберігали шлюб.

Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – ще й з хрестом замість обличчя (символ сонця). Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб не завдати шкоду. Можна припустити, що лялька-мотанка не має очей, бо, згідно із давньою архаїчною традицією, у них може влетіти дух живої істоти.

Зазвичай ляльку вдягали у світлу сорочечку, нижню спідничку (т.зв. гальку) та запаску. Усі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішАктивное изображениеній і майбутній; важливими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також має бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок із небом. Отже, лялька-мотанка є архетипом, адже із часу виникнення й до сьогодення зберегла багато значень.

Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться за допомогою ниток, стрічок, лише шляхом намотування, вплітаючи сухі трави, квіти, зерна. Трипільці вирощували льон, коноплі й було розвинене ткацтво. І до цих пір вважають, що лялька зроблена з ниток льону або коноплі має сакральне значення.

Хоч формально сакральний сенс і призначення ляльок-мотанок втратились у наш час, але повністю не зникли. Саме тому внутрішній голос поколінь притягує до ляльки й великого, і малого.

Лялька-мотанка – чудовий і оригінальний подарунок як дорослому шанувальнику етнічної культури, так і малій дитині. В такому разі лялька-мотанка є напрочуд корисноюАктивное изображение розвиваючою іграшкою, оберегом і просто прекрасною альтернативою пластмасовим лялькам.

Насправді ляльку-мотанку може зробити кожен. Для цього необхідно лише трішки часу, фантазія, та мінімальні знання вишивки свого регіону. Але найголовніше – бажання і добрий настрій. І пам’ятайте, лялька, зроблена власними руками, значно тепліша та добріша, ніж куплена, адже вона наша – автентична!

{mospagebreak}

 

Мотанка з тканини

 

1. Для мотанки приготуйте невеличкі клаптики тканини й нитки (можна звичайну білу нитку для шиття). У нагоді будуть різні шматочки (для одягу ляльки), але саму основу мотанки краще все ж робити з натуральної бавовняної (бажано старої, а ще краще з «бабусиної скриньки») білої тканини. У давнину вірили, що матеріал, з якого робиться ляля, має свою енергетику, тому добре, якщо це старенька, твоя чи твоїх родичів тканина.

І ще одна прикметна особливість. Намагайтеся тканину не різати, а рвати, бо, по-перше, ніякими ножицями ви не відріжете рівніше, аніж розірвете. Переконайтеся самі. По-друге, так символічніше, ми ж створюємо архаїчну ляльку, яка повинна стати берегинею родини, хранителькою ваших мрій… У це треба вірити!

Відірвіть тканину залежно від бажаного розміру ляльки. Клаптик має бути видовженим, не квадратовим

Активное изображение

2. Не дуже туго змотайте її в трубочку

Активное изображение

3. Перегніть трубочку навпіл

Активное изображение

4. Сформуйте голову, обмотавши ниткою

Активное изображение

На фото зображено грубий мотузок, але, звісно, слід використовувати тоненьку білу нитку, намотуючи її декілька разів. Але для першого разу можна потренуватися й з допомогою мотузки.

5. Відірвіть тепер квадратовий клаптик тканини і обгорніть ним лялю Активное изображение

 

6. Знову сформуйте голову з допомогою нитки

 

Активное изображение

7. Розправте тканину (напівквадрат) на лялі

Активное изображение

8. Загніть краї тканини зсередини і змотайте ручки, закріпивши кінчики ниткою. Щоправда, руки можна ще зробити з допомогою звичайних дерев’яних паличок, які прикріплюються до спини. Це вже на ваш розсуд.

Активное изображение

Активное изображение

 

Активное изображение

Активное изображение

 

Активное изображение

9. Ниткою обв’яжіть талію

Активное изображение

10. Наступний етап – груди. Він не є обов’язковим. Якщо ви хочете зробити дівчинку, то можна обійтися й без грудей. Чи просто можна одягнути лялю у светрик і обійтися без них. Це, так би мовити, удосконалена модель мотанки.

Якщо ж вирішите зробити груди, то для цього знадобиться трикутник з тканини

Активное изображение

у який вкладаємо дрібненькі залишки тканини, ниток

Активное изображение

Активное изображение

і трохи скручуємо їх у кульку. Спочатку одну кульку прив’язуємо до трикутника, потім так само й другу

Активное изображение

Активное изображение

Активное изображение

Далі кінчик трикутника прикладаємо до талії й прив’язуємо

Активное изображение

Активное изображение

11.Замість сорочки можна зробити з двох смужечок тканини накидку, яка заразом і груди підтримає

Активное изображение Активное изображение Активное изображение

Бажано, щоб нижня спідниця була з грубої тканини. Згадуйте, у чому ходили раніше українські жінки і з якої тканини був одяг. Не викидайте грубих тканин, домотканих старовинних речей. Вони найкраще підійдуть для мотанки. Не забувайте про намисто, пасок, фартушок, хустку (зараз також не можна уявити сільську жінку без цих атрибутів. Ще можна підперезати поперек теплою хусткою, можна зробити діток для неї – від немовлят, яких робити ще простіше, до старших). Словом, усе, що пригадаєте, буде у нагоді!

Решта роботи – одяг. Це вже на ваш смак і фантазію. У нас вийшла така ляля

Активное изображение Активное изображение

А далі – на ваш розсуд.

Приємної роботи, гарних думок і позитивного настрою!!!!!


Український логопедичний сайт

загрузка...