Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

5.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Хочете мати здорову дитину? Тоді постарайтеся годувати її грудьми. Ви відчуєте задоволення від усвідомлення, що даєте маляті те, чого ніхто у світі не може йому дати. Ви будете щасливі від взаємної близькості, а грудне молоко забезпечить гармонійний розвиток вашого маляти.

Організація раціонального харчування — це основа для росту і гармонійного розвитку дитини. Більше того, раціональне харчування — це головна умова нормального фізичного і психічного розвитку дитини. На першому році життя дитина дуже чутлива до характеру їжі, її якості, обсягу. Тому правильне годування дитини є досить складною задачею.

Перша зустріч матері з дитиною, перше годування відбуваються в пологовому будинку. Більшість педіатрів вважає за доцільне якомога раніше прикласти дитину до грудей. У деяких пологових будинках створені спеціально обладнані палати, де мати одразу ж після пологів знаходиться разом з новонародженим. Звичайно, у цьому багато позитивного: мати і дитина швидше звикають одне до одного, у матері з'являється більше можливостей набути за допомогою медичного персоналу перші навички з догляду за дитиною.

А навчитися потрібно багато чому. Насамперед, потрібно навчитися правильно годувати дитину. Гігієнічні вимоги прості і легко здійсненні: вимити руки з милом, груди обмити теплою кип'яченою водою й осушити м'яким чистим рушником. Поза повинна бути зручною (сидячи чи лежачи). Дитину варто тримати таким чином, щоб її голова, що лежить на передпліччі в матері, не була а ні зігнутою вперед, а ні закинутою назад. При правильному процесі годування дитина тісно контактує з матір'ю. При цьому формується прихильність дитини до матері, а також стимулюється лактація.

Ідеальною їжею для дитини першого року життя, особливо перших місяців, як ми вже підкреслювали, є жіноче молоко. Вигодовування дитини жіночим молоком називається природним. У ряді випадків жіночого молока буває недостатньо, але якщо кількість догодовування, що одержує дитина, менше 1/5 добового обсягу їжі (тобто менше 20%), то таке вигодовування також відноситься до природного.

Жіноче молоко містить усі необхідні дитині поживні речовини, що мають високу засвоюваність, тому що знаходяться в оптимальній, збалансованій кількості. Дуже важливо, що в жіночому молоці містяться антитіла та імуно-компетентні клітини, що захищають дитячий організм від інфекційних агентів, підвищують його опірність і стійкість до несприятливих впливів.

На жаль, у житті часто бувають ситуації, коли в матері обсяг молока явно недостатній для забезпечення повноцінного харчування дитини. Обсяг догодовування при цьому потрібно збільшити. Однак, якщо кількість жіночого молока в добовому обсязі їжі складає більше 1/5 (чи більш 20%), то таке вигодовування дитини є змішаним, а якщо його кількість менш 1/5 (20%) добового обсягу, то вигодовування зветься штучним. Це дуже важливо визначити, оскільки рекомендації з раціонального харчування дитини визначаються видом вигодовування.

Жіноче молоко — унікальний продукт, створений самою природою. Воно не тільки харчує дитячий організм, але і захищає його від інфекцій, алергійних проявів, дисбактеріозу. Здатне воно і попередити різні захворювання, порушення обміну речовин. Завдяки ссанню розвивається щелепний апарат, м'язи рота, язика, активізується робота легень і серця. Для дитини це важка фізична праця, сприятливий вплив якої, ще ніхто не спростовував.

Не слід забувати, що годування грудьми не тільки фізіологічний, але ще і важливий психологічний акт. Під час годування встановлюється контакт між дитиною і матір'ю, а через неї і контакт із зовнішнім світом.

У перші три-чотири дні після пологів із грудей виділяється молозиво (перше грудне молоко), потім з'являється перехідне грудне молоко, а з другого-третього тижня після пологів його заміняє зріле молоко, склад якого залишається порівняно стабільним протягом декількох місяців.

Особливої уваги заслуговує молозиво, біологічна і поживна цінність якого не має собі рівних. Засвоюваність молозива наближається до 100%. Білковий компонент молозива особливо багатий імунними (захисними) чинниками. Лікувально-профілактичні властивості молозива не поступаються поживним властивостям, молозиво одночасно є і найкориснішим продуктом харчування, і найціннішими ліками.

Основні компоненти грудного молока — це білки (0, 7-1,8 г/ 100мл), жири ( 3-5 г/100 мл) і вуглеводи. Причому, склад кожного з цих компонентів унікальний і не може бути порівняним зі складом молока інших ссавців. Білки жіночого молока на 60% представлені сироватковими білками альбуміном і глобуліном. Це дає можливість молоку звурджуватися дрібними пластівцями, що украй важливо для повного перетравлювання їжі незрілою ферментативною системою новонародженої дитини.

Жири, що представлені поліненасиченими жирними кислотами, є необхідними для нормального розвитку нервової системи дитини і рости організму. Більш легкому перетравленою і повному засвоєнню жиру грудного молока сприяє спеціальний фермент, що міститься в ньому — ліпаза, що розщеплює жири.

Якщо жири і білки — будівельний матеріал, то вуглеводи жіночого молока є основним джерелом енергії для організму дитини. Вуглевод лактоза при розщепленні утворює молочну кислоту, що підтримує низьку кислотність кишечнику, необхідну для заселення кишечнику біфідо- та лактобактеріями. Крім основних поживних речовин — білків, жирів і вуглеводів, грудне молоко містить цілий комплекс вітамінів, що беруть участь у всіх обмінних процесах організму.

Енергетична цінність (калорійність) грудного молока повністю забезпечує потребу новонародженої дитини в енергії. Присутній у грудному молоці комплекс вітамінів (за винятком вітаміну D) забезпечує немовля практично всім необхідним матеріалом для нормального функціонування його організму при збалансованому раціоні матері, що годує. Не забуті природою і мікроелементи. У молоці мами, у достатній кількості для маляти є кальцій, калій, натрій, цинк, фосфор, причому в легко засвоюваних формах і в оптимальному дозуванні.

Підраховано, що для перетравлювання жіночого молока потрібно в три рази менше шлункового соку, соляної кислоти і ферментів, чим для перетравлювання такої ж кількості коров'ячого молока.

До числа унікальних властивостей материнського молока відноситься вміст у ньому так званих захисних чинників — спеціальних імуноактивних речовин і клітинних елементів, що забезпечують захист організму від інфекцій. До таких чинників відносяться лізоцим, інтерферон, лактоферин, імуноглобуліни й ін., що пригнічують ріст хвороботворних мікробів та сприяють росту корисної мікрофлори, що підвищують рівень захисту клітин організму дитини.

Діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, значно рідше хворіють на рахіт, анемію, запалення легень, гострі респіраторні й інші інфекційні захворювання, у них не так часто виявляються алергійні реакції. Відмічено, що діти, яких годували грудьми, відрізняються добрим фізичним розвитком, вони більш спокійні, врівноважені, у них кращий розвиток інтелекту, вони більше прив'язані до матері та близьких, більш контактні.{mospagebreak}

Однак, незважаючи на всю унікальність жіночого молока, існують причини, через які грудне вигодовування стає повністю чи частково неможливим. Повне припинення годування може відбутися лише за медичними показниками і після консультації у фахівця. Будь-якими способами варто боротися за те, щоб ваша дитина отримувала материнське молоко. І потрібно подбати, щоб це молоко було повноцінним. Неприпустимим є вживання матір'ю алкоголю, наркотиків, нікотину, сильнодіючих медикаментів.

Жіноче молоко найкраще за будь-який інший продукт підходить для вигодовування дитини: воно є оптимальним за своїм складом.

Білки, жири, мінеральні речовини і вітаміни засвоюються найкраще при годування грудним молоком.

Грудне молоко містить ферменти, гормони й інші біологічно активні речовини, що виключно важливі для росту і розвитку дитини.

Материнське молоко захищає малюка від інфекції і є екологічно чистим продуктом харчування; його антиінфекційні властивості обумовлюються особливими імунними чинниками і забезпечують захист від ряду хвороботворних бактерій і вірусів.

Вигодовування грудним молоком забезпечує психологічний і фізичний контакт матері і дитини. При вигодовуванні грудним молоком відбувається фізіологічне заселення стерильного кишечнику новонародженої дитини корисними мікроорганізмами. І нарешті — жіноче молоко не потрібно готувати і воно є абсолютно безкоштовним.

Для того, щоб зазначені вище переваги природного вигодовування були реалізовані, необхідно дотримуватись певних вимог до харчування матері, що годує, тому що від цього багато в чому залежить склад жіночого молока.

Деякі жінки намагаються, якнайбільше пити рідини, при цьому вважають, начебто уся випита рідина трансформується в молоко. Це не зовсім так. Механізми виробки молока є набагато складнішими. Пити рідини потрібно справді більше ніж зазвичай, причому бажано, щоб це були не тільки чи чай вода, але і фруктові соки, компоти, молоко, кефір й інші кисломолочні продукти.

На вироблення грудного молока великий вплив здійснює повноцінність харчування матері.  Ніякої спеціальної дієти, особливо вишуканої їжі не потрібно, але потрібно, щоб у щоденне меню входили м'ясні, рибні, овочеві страви, молочні продукти, вершкове масло і, що не менш важливо — рослинна олія, що є джерелом біологічно цінних жирів. Але калорійність добового харчового раціону матері потрібно підвищити на 700-1000 кал. а загальну кількість рідини — приблизно на 1 л проти звичайної для неї норми.

Овочі і фрукти мамі можна їсти, але в обмеженій кількості. Обмеження стосується також шоколаду, кави, какао, апельсинів, що можуть викликати не тільки в матері, але й у дитини алергійні реакції. Доводиться також враховувати, що гострі і пахучі речовини здатні вільно проникати в молоко і при цьому додають йому специфічний смак і запах. Часник, цибулю, редьку, пряності варто виключити. Діти дуже чутливі до змін смаку молока і можуть навіть відмовитися від грудей. Крім того, різні солоні, копчені, мариновані продукти через високий вміст солі затримують рідину в організмі, при цьому скорочується кількість грудного молока.

Мама, що годує, у своєму раціоні повинна щодня вживати: 180-200 г м'яса (пташиного), 100 г риби, 100 г сиру, 20-30 г твердого сиру, 15-20 г вершкового масла, 25-30 г рослинної олії, 0,5 л молока, 600 г овочів, 200-300 г ягід і фруктів, 200-300 мл соків, не більш 500 г хліба, 60 г цукру і солодощів, 6 г солі.

Для матері, що годує, дуже важливо харчуватися регулярно. Істотну частину в щоденному раціоні складає сніданок.

Для визначення впливу на обмін речовин різних продуктів харчування, що містять вуглеводи, використовують так званий глікемічний індекс. Чим нижчим є цей показник, тим довше зберігається в крові необхідний для нормальної діяльності організму рівень глюкози і тим довше не виникає відчуття голоду і зберігається працездатність. Це становить інтерес з погляду профілактики переїдання і зниження ризику таких розповсюджених захворювань, як хвороби серце¬во-судинної системи, інсулінонезалежний цукровий діабет, ожиріння. Чим вищим є глікемічний індекс, тим швидше витрачається в організмі енергія (наприклад, це відбувається після того, як ми з'їдаємо цукор чи білий хліб).

Фахівці з харчування пропонують такий варіант смачного і збалансованого, а найголовніше — швидкого сніданку, що забезпечує гарний настрій і заряд енергії на цілий ранок: одна порція печива, будь-який молочний продукт (наприклад йогурт, молоко, сир), фрукти (яблуко, груша, банан), чай чи сік. Цей сніданок підтримуватиме розумову і фізичну працездатність упродовж усього ранку і дозволить не відчувати голоду до самого обіду.

Людству XXI століття необхідні продукти харчування, що володіють особливою властивістю збереження здоров'я і попередження захворювань.

Вище вже обговорювалося те, що кишечник людини заселений величезним числом різних мікроорганізмів (бактерій). Мікрофлора шлунково-кишкового тракту являє собою складну систему, що виконує безліч унікальних, важливих для здоров'я функцій.

Харчування дуже впливає на склад мікрофлори кишечнику людини. Зміна дієти — це один із шляхів зміни мікрофлори. Велике значення в харчуванні матері, що годує, надається продуктам, що володіють пробіотичними властивостями — до складу цих продуктів входять живі мікроорганізми, що здійснюють корисний вплив на мікрофлору шлунково-кишкового тракту.

На добру секрецію молока вказують: нагрубання грудей, помітна пігментація навколососкового кільця, а також виділення молока тонкими струмками; при натисненні на груди і дещо підвищена температура шкірної складки під грудною залозою.

У здорової жінки, що годує, кількість молока в середньому досягає 750-1000 мл на добу; у деяких випадках — 1,2-1,5 л і навіть більше. Оптимальна кількість молока досягається до 6-го тижня годування.

Починати годувати грудьми слід якомога раніше. Звичайно перше годування здорової доношеної новонародженої дитини відбувається через 20-30 хвилин після народження.

Переваги раннього прикладання немовляти до грудей полягають у наступному:

•        позитивно впливає на становлення, регуляцію і тривалість лактації;

•        відіграє важливу роль у становленні імунітету і зниженні захворюваності немовляти;

•        сприяє відновленню перерваної пологами психологічного зв'язку між матір'ю і дитиною.

По закінченні післяпологового періоду мати, що годує грудьми, повинна вести більш-менш звичайний для неї спосіб життя; повинна багато гуляти, приділяти достатню кількість часу сну, займатися легкими спортивними і фізичними вправами і виконувати звичну для неї легку фізичну і розумову роботу.{mospagebreak}

 

Перед кожним годуванням мати миє руки з милом, обмиває за допомогою ватяного тампона сосок, навколососкове кільце і шкіру молочної залози чистою кип'яченою водою. Зцідивши кілька крапель молока, з якими видаляються бактерії, що легко потрапляють у периферійні відділи вивідних протоків молочної залози, мати приймає зручне для годування дитини положення. Це важливо, тому що Ваша втома може знизити чи порушити лактацію. У перші дні після пологів годуйте дитину у постелі, лежачи на боці і поклавши під цей бік у вигляді опори подушечку чи поклавши на неї дитину.

 

В епідемічний сезон чи при захворюванні на застуду, мати одягає марлеву пов'язку.

У перші дні після пологів мати годує дитину лежачи, для чого вона злегка повертається і, підтримуючи дитину (покладену поруч з нею), вкладає їй до рота сосок. Можете, особливо якщо пологи проводилися шляхом кесарського розтину, годувати дитину лежачи на спині. Помістіть її собі на живіт, підтримуючи за лобик, тому що їй ще важко довго утримувати голову. У такім положенні дитина може ссати довго, оскільки їй легко дихається.

З 5-6-го дня мати годує дитину в сидячому положенні, для чого вона сідає на низький стілець і, поставивши на лавочку ногу, підтримує однією рукою голову і спину дитини, що лежить у неї на колінах, іншою рукою вкладає йому сосок до рота, при цьому злегка притримує груди рукою між вказівним і середнім пальцями (грудь матері лежить на її долоні), при цьому вказівним пальцем відтягує груди дещо назад, щоб вона не закривала ніс дитині і не заважала їй дихати.

Однак, при будь-якій позі ми рекомендуємо контакт «шкіра до шкіри» і «очі в очі», тому перед годуванням роздягніться до пояса, а маля прикрийте пелюшкою. У такім положенні дитина буде торкати Ваші груди і близькість матері розбудять у ньому необхідні рефлекси. А близькість дитини і регулярне її прикладання до грудей, у свою чергу, сприятливо впливатимуть на кількість гормонів у Вашій крові: окситоцина, що сприяє скороченню матки і виділенню молока з грудей, і пролактину, що стимулює продукцію молока.

Дитина при ссанні повинна захоплювати губами не лише сосок, але й навколососкове кільце, що забезпечує можливість правильного смоктального акта і попереджає заковтування повітря.

По закінченні годування мати повинна ретельно осушити тонкою ганчірочкою сосок і прикрити його шматочком марлі чи іншої м'якої матерії, щоб уникнути подразнення ніжних зовнішніх покривів грубою тканиною одягу і білизни.

Тривалість кожного годування в перші дні життя дитини - до 20-30 хв., особливо якщо в матері пружні груди чи вони містять мало молока, а також якщо дитина ссе в'яло, що часто буває на початку. До кінця 1-го тижня, коли дитина вже пристосується до грудей, а в матері підсилиться лактація, тривалість кожного годування - 15-20 хв. Для більшості міцних дітей при достатній кількості молока в матері цього терміну буває досить з перших днів життя, а надалі годування їх звичайно закінчується ще швидше.

Затягувати годування дітей, що в'яло смокчуть, більш ніж на 30 хв. не слід; у таких випадках потрібно при кожному годуванні перевіряти на вагах кількість висмоктаного дитиною молока і, якщо його мало, а груди не спорожняються повністю, необхідно залишок молока зцідити і його кількість, якої не вистачило, дати дитині з ложечки.

Якщо мама не буде стежити за цим, дитина швидко звикне і, не досмоктуючи, спровокує застій молока і зменшення лактації.

При кожному годуванні і достатній кількості молока, варто прикладати дитину лише до одної з грудей, звертаючи увагу на її повне звільнення. На початку, якщо в матері недостатньо молока, припустимим є прикладання дитини до обох грудей при кожному годуванні, починаючи щоразу годування тою з грудей, якою було закінчене попереднє годування.

Певні труднощі виникають при вигодовуванні близнюків. У цьому випадку дітей прикладають до грудей по черзі. Першою годують більш неспокійну дитину. Другу дитину спочатку варто прикласти до тієї ж молочної залози для більш повного її спорожнення, а вже потім годувати іншою. Наступне годування потрібно починати з тієї ж молочної залози, якою годували другу дитину. Як правило, при вигодовуванні двійні в матері не вистачає молока і діти мають потребу в докормі донорським молоком чи молочними сумішами. При цьому варто враховувати, що більш слабка дитина має потребу в більшій кількості грудного молока.

Контроль за кількістю висмоктаного молока проводиться шляхом зважування дітей до і після годування.

Фізіологічно обґрунтованим віком, до якого варто годувати дитину грудьми, є 12 місяців. Саме цього необхідно прагнути кожній матері. Однак, на жаль, це вдається далеко не всім матерям.

Останнім часом деякі неонатологи і лікарі-педіатри, посилаючись на рекомендації експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я, рекомендують годувати дитину грудьми до двох років, забуваючи сказати, що дані рекомендації розроблені для населення економічно бідних країн.

Хоча годування грудьми — радісний момент і для дитини, і для матері, все ж таки спочатку обидва вони можуть випробувати труднощі. Часте і неприємне для матері ускладнення — болісність і тріщини сосків. Якщо болісність є наявною упродовж усього годування грудьми, то це може бути наслідком появи тріщин. Вони з'являються через анатомічні особливості соска, через неправильне прикладання дитини до грудей (у її рот потрібно вкласти не тільки сосок, але й навколососкове кільце), при затяжних годуваннях. Тріщини сосків можуть утворюватися в результаті недостатньої підготовки молочних залоз під час вагітності, неправильної техніки годування, гіповітамінозу, загального ослаблення організму жінки.

Оскільки до тріщин сосків може приводити неправильний догляд за грудьми при годуванні, то необхідно дотримуватися певних умов, що допоможуть уникнути цього явища:

•        утримувати груди в суворій чистоті: перед кожним годуванням необхідно мити молочну залозу теплою водою з милом і просушувати м'яким чистим рушником чи марлею (ні в якому разі не можна витирати груди, щоб не травмувати шкіру, потрібно промокнути її насухо);

•        не використовувати для знезаражування шкіри соска спиртових розчинів, оскільки спирт сильно сушить шкіру, а стерильність такого ступеня зовсім не є потрібною;

•        сосок і область, що прилягає до нього обмивати 2% розчином соди (одна чайна ложка на склянку кип'яченої води) чи просто кип'яченою водою;

•        декілька перших крапель молока краще зцідити, тому що таким способом очищаються зовнішні відділи вивідних проток молочних залоз від мікроорганізмів, що туди потрапили;

•        для зм'якшення використовуйте мазі чи олії на основі ланоліну, тому що інші масла (вазелін, рослинна олія і т.д.) можуть не тільки викликати алергію в дитини, але і розлади травлення; змащувати груди потрібно після годування, тоді при наступному прикладанні дитини до грудей масло частково всмокчеться в шкіру, а частково змиється водою (це ж відноситься і до всіх лікарських засобів).

 


Український логопедичний сайт

загрузка...