Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

015.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Сучасні принципи догляду за дітьми засновані насамперад на обізнаності з приводу особливостей дитячої шкіри, специфічних для конкретних періодів розвитку дитини. Різниця в структурі шкіри дорослого і дитини полягають в основному у величині її площі, ступеня сформованості окремих шарів, розміщенні і величині залоз, виді волосяного покриву. В міру розвитку плоду, а потім немовляти, маляти і дитини раннього віку шкіра безупинно змінюється.
У немовляти і дитини роговий шар дуже тонкий і ніжний і містить значно більше вологи, чим шкіра дітей старшого віку. Зернистий і щитовидний шари видні лише на долонях і ступнях. Основний шар тонкий і складається лише з одного шару клітин. У самій шкірі сильно розвинені численні широкі кровоносні судини, завдяки чому шкіра здорових малят має рожевий колір. Особливістю будови шкірних покривів у дітей до 6 місяців життя є відсутність еластичних волокон, що формуються лише на другому році життя. У немовлят і дітей потові залози розвинені слабко, а сальні залози досить численні. Структура шкіри змінюється і знаходиться в постійному розвитку, особливо протягом перших 2 років життя. Пізніше різниця між шкірою дітей і дорослих зникають.
Шкірі дитини доводиться виконувати ті ж функції, що і шкірі дорослого, що надзвичайно складно, оскільки вона знаходиться в стані розвитку. Слабко розвинута система терморегуляції і потові залози, що не сформувалися, при більш високому співвідношенні поверхні тіла дитини до її маси не дозволяють підтримувати постійну температуру тіла в немовлят і дітей.
Шкірні покриви дитини являють собою двобічний бар'єр. З одного боку вони затримують вологу, електроліти і білок, з іншого — оберігають його від впливу механічних, фізичних і бактеріальних чинників. Однак тонкий і ніжний роговий шар легко ушкоджується і не може достатньою мірою оберігати організм дитини від зовнішніх впливів. Відсутність еластичних волокон у перші місяці життя, компенсований дуже великою кількістю вологи, забезпечу захист тільки від механічних ушкоджень.
Шкіра немовлят і дітей являє собою головний резервуар вологи. У ній знаходиться 17% усієї рідини, яка міститься в тілі дитини, що має велике значення для водообміну. Поглинання вологи шкірними покривами (особливо в немовлят) є досить високим завдяки гідрофільним властивостям зовнішнього рогового шару епідермісу, а також більш високої проникності тонких, слабко розвинених рогових і зернистих шарів. Крім цього, поглинанню вологи сприяє наявність численних широких судин самої шкіри, а також добре розвинені сальні залози.
Функції терморегуляції, проникності і захисту змінюються й особливо швидко розвиваються протягом перших 2 років життя. Більш товстий роговий шар, еластичні волокна, що сформувалися, вища кількість колагенових волокон після 3-го року життя підвищують не тільки опірність, але і витривалість шкіри.
При впливі на шкіру різних подразників, особливо в місцях контакту пелюшок зі шкірою, найчастіше виникають гострі запальні процеси. Такі процеси називаються пелюшковим дерматитом (ПД), що є найбільш серйозною проблемою профілактичної охорони здоров'я дітей і догляду за ними.
Пелюшковий дерматит, чи «підгузкова висипка», — це патологічний стан, що виникає періодично внаслідок впливу на шкіру фізичних, хімічних, ферментативних і мікробних чинників усередині підгузка, що виявляється подразненням шкірних покривів в області заднього проходу і промежини в дітей раннього віку в результаті недостатнього догляду за шкірою і неправильним використанням підгузків будь-якого типу. Він проявляється почервонінням шкіри. У важких випадках пелюшковий дерматит може ускладнюватися інфікуванням шкірних покривів чи розвитком грибкових попрілостей і тут потрібно спеціально підібране лікування.
Уперше це захворювання згадується ще в 117 р. нашої ери, тоді дітей рекомендували купати в суміші вина, сечі і соляного розчину і сповивати повітропроникною тканиною. У медичній літературі стан пелюшкового дерматиту був описаний у 1877 р. з тих пір медики ламали голову над з'ясуванням причин виникнення пелюшкової висипки. Перша спроба установити подразливий чинник була зроблена на початку XX століття. Припущення деяких учених про те, що подразнення пахової і сідничної областей може бути викликано присутністю аміаку в пелюшках, надалі одержало підтвердження і уявлення про аміак, як про безпосередню причину пелюшкового дерматиту залишалося незмінним до 1955 р.
Наприкінці 50-х з'явилися нові свідчення того, що подразнення, яке веде до пелюшкового дерматиту, викликається безліччю чинників. Причини виникнення пелюшкового дерматиту були розподілені на дві основні категорії: ті, що схиляють і ті, що ініціюють. До чинників, що схиляють, були віднесені підвищена чутливість шкіри, себорейний дерматит і системні захворювання, до ініціюючих — мацерація, потовиділення, контакт із речовинами, що подразнюють, інфекції і травми. Дослідження групи вчених у 1977 р. показали, що 1,6% розчин аміаку (дана концентрація в 5 разів вище, ніж, та що міститься в підгузку дітей з пелюшковим дерматитом) не викликає подразнення здорової шкіри дитини і дорослої людини. Це дозволило спростувати думку про те, що аміак є головною причиною розвитку пелюшкового дерматиту.
На початку 80-х років низка робіт дозволила з'ясувати етіологію пелюшкового дерматиту. Було показано, що ця патологія являє собою циклічний процес, що складається з трьох стадій.
Цикл пелюшкового дерматиту починається з порушення захисної функції рогового шару епідермісу шкірі дитини під впливом комплексу чинників. Після тривалого контакту із сечею істотно підвищується вологість шкіри, що приводить до збільшення коефіцієнта тертя і зростанню чутливості шкіри до фізичних впливів. Зростає проникність шкіри, тому що волога шкіра легше, ніж суха, пропускає низькомолекулярні сполучення. Починається більш активне розмноження мікроорганізмів, У свою чергу ферменти випорожнень (протеаза і ліпаза) подразнюють шкіру, внаслідок чого її проникність підвищується. Ферменти також підсилюють вплив солей жовчних кислот. Взаємодія випорожнень приводить до активного виділення аміаку, яке підвищує рН середовища. На тлі ослаблення захисної функції шкіри шкірні покриви перестають бути бар'єром для інфекції. Мікроорганізми, що містяться у твердих випорожненнях, інфікують ослаблену шкіру.
При вигодовуванні дитини грудним молоком пелюшковий дерматит зустрічається рідше, оскільки в таких дітей випорожнення мають більш низьку активність ферментів.
Щоб не допустити розвитку пелюшкового дерматиту, необхідно не допускати контакту шкіри дитини із випорожненнями, усунути такий механічний чинник, як тертя, зменшити вплив вологи і виключити застосування при догляді за шкірою дитини речовини, що подразнюють та сенсибілізують.
Для боротьби з пелюшковим дерматитом (із профілактичною та лікувальною метою) можна рекомендувати спеціальні мазі. Серед кращих з них можна віднести американську мазь «Деситин» чи англійську «Драполен» (до складу першої з них входить оксид цинку і жир тріскової печінки, а другої — ацетиловий спирт і деякі інші речовини). Незважаючи на різницю в складі названих засобів, обидві вони є високоефективними в боротьбі з пелюшковим дерматитом. Для запобігання розвитку «підгузкової висипки» мазь потрібно регулярно наносити на шкіру під підгузком. Краще робити це щораз, коли їх змінюєте. При цьому ділянка висипки, що покривається маззю, повинна бути очищена від тальку чи мазі, накладених раніше. Для цього шкіру омивають чистою теплою водою й насухо промокають марлею чи бавовняною матерією.


Український логопедичний сайт

загрузка...