Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ПРОЧИТАЛИ. РАДИМО

016.jpg

Україна туристична. Фестивалі

Київ туристичний. Туристичні місця Києва. Що подивитися у Києві...

Звичайні правила безпеки, які обов’язково слід дотримуватися дитині:

Не відходь далеко від свого будинку.

Нічого не бери у незнайомих людей на вулиці. Одразу відходь від них.

Не гуляй допізна.

Обходь компанії незнайомих підлітків

Уникай безлюдних місць, гаражів, пустирів, закинутих будівнитцв, сараїв, горищ і підвілів.

Не заходь з незнайомцем у під’їзд, ліфт.

Не відчиняй дверей людям, яких не знаєш.

Не сідай у чужу машину.

На всі пропозиції незнайомців відповідай: «Ні!» і відразу йди від них туди, де є люди.

Не соромся кликати людей на допомогу на вулиці, в транспорті, під’їзді.

У хвилину небезпеки вдавайся до сили, кричи, виривайся, тікай.

Ці правила відомі усім, однак як прищепити їх дотримання маленькій дитині? Адже дітям дошкільного віку дуже важко  з цим розібратися. Їх часто пантеличать правила на зразок: «Не розмовляй з незнайомцями», адже заборона суперечить вимозі бути чемним із водієм автобусу, продавцем, новою вихователькою. Вони бачать, як ми забороняємо говорити із незнайомцями. Але самі робимо це постійно. Фахівці з дитячого розвитку переконані, що дітей захистять позитивні настанови, які описують «що вони мають робити завжди. А не те. що їм зазвичай заборонено. Тому замість наказу «Не розмовляй» необхідно привчити до зрозумілого правила на зразок: «Завжди звертайся до відповідального за тебе дорослого, перш ніж піти кудись із кимось».

Оскільки маленьких діток дуже легко обманути, зусилля дорослих мають охоплювати і правило, що вимагає від дітей постійно бути в полі зору дорослого. На цій стадії вантаж відповідальності цілком лежить на дорослих. Слід попросити дітей завжди повідомляти дорослих про те, куди дитина йде. Згодом вона перенесе це правило на вчителів.

Іншою специфікою розвитку дітей є те, щ їм важко зрозуміти, як це дорослий. Якому вони довіряють, може чимось їх образити. Вони впевнені, що всі дорослі навколо низ турбуються про них і бажають добра. Через це не вдається навчити дітей оцінювати межі гідної поведінки дорослих. Але можна і слід навчити їх говорити «ні» зрозумілій їм поведінці – наприклад «поганим доторкам» чи людям, які хочуть повести їх кудись без дозволу батьків. Прості правила і обмеження вибору є доступними їхньому розумінню і відповідають особливостям їх мислення.

Важлива перевага малюків і дошкільнят у навчанні особистої безпеки полягає в тому, що вони люблять правила. Тож якщо викладати їх зрозуміло, простими і спокійними реченнями без тривожних слів – ваші діти обов’язково будуть їх дотримуватися. Скористайтеся прагненням дитини логічності. Дошкільнятко швидко помічає, коли хтось порушує заведений порядок речей.

Встановляюючи межі слухняності, наполягаючи, щоб діти їх не зелишали, ми гарантуємо дитині фізичне здоров’я. Це початок особистої безпеки. Необхідно, щоб дорослі зайняли активну позицію у встановленні меж дитині. Надалі вона сама зможе їх встановлювати, але нині ви маєте казати «так» чи «ні», пояснюючи, що безпечно, а що ні.

У трирічному віці діти можуть почати називати свої частини тіла і можуть засвоїти, які з них інтимні. Це важливий навик. Американці з дошкільного віку навчають визначати і називати частини свого тіла не соромлячись. Пам’ятайте, що саме батьки передають дітям рівень комфорту, і діти діють відповідно, навчаючись почуттям сорому чи несоромливості самостійно. Вміючи визначати і називати свої частини тіла, дитина зможе зрозуміло і без вагань пожалітися на чужі доторки чи неадекватну поведінку. Якщо ж дитину не навчити цим словам чи навіяли, що певні частини тіла неможна згадувати, то вона може приховати (посоромитися) випадок домагань і батьки не зможуть допомогти.

Щоб допомогти дітям краще зрозуміти, кому дозволено торкати їх інтимні місця, необхідно навчити їх різниці між «хорошими» і «поганими» доторками і розповісти, що їм потрібно робити, коли вони бажають, щоб їх не торкались. Пам’ятайте, що ви закладаєте основу для того, щоб дошкільнята змогли сказати Ні! негідним доторкам.

Переконання, що геніталії – інтимна частина тіла, слід прищепити дітям вже у 3-4 роки. Допоможіть їм усвідомити, що якщо вони не хочуть. Щоб до них торкалися дорослі, вони мають сказати це і навіть крикнути. Навіть дитину казати: «Це недобре! Не чіпайте мене!».

«Хороші доторки»

Обняти, коли дитина цього хоче

Потримати за руки,

Пригорнути за плечі,

«Погані доторки»

Заміцні чи задовгі обійми

Непрошений поцілунок

Лоскотання після прохання дитини припинити

Доторки до інтимних місць

Коли дорослий змушує дитину торкнутись чи поцілувати його.

Як визначити незнайомця

Найкраще визначення незнайомця, яке ви можете дати дитині у віці до 5 років: незнайомець – той, кого ми не знаємо. Це звучить спокійно і нетривожно. Ваша мета, починаючи з підготовки до школи, - навчити дитину помічати незнаомців. Навчння на цій стадії стосується розрізнень між сім’єю, родичами, друзями і незнайомцями. Пізніше ви навчите дитину відрізняти незнайомців від друзів, але на цьому етапі важливо передати дитині знання про те, хто є хто у його дитячому світі і навчити спостережливості стосовно оточення.

Дитина повина знати інформацію про себе

Загальновідомо, що дуже важливо дитині запам’ятати своє повне ім’я. адресу і телефон. Просто визубріть цю інформацію, тоді навіть розгублена і злякана дитина зможе відтворити її. Обов’язково слід переконати дитину не боятися називати своє ім’я, адесу і телефон міліціонеру та пожежнику. Бо ж якщо дитина знає свої дані, але боїться їх повідомити – вони їй не допоможуть.

Втрутитися, щоб захистити

Уцьому віці діти дуже довірливі. Ось чому вам необхідно активно втрутитися і захищати їх від сторонніх, встановлюючи межі, яківони ще не можуть визначити самі.

Життєрадісні й ласкаві малюки часто шукають обіймів і поцілунків неважливо чиїх, тому дуже ризикують. Лагідних дітей слід переконувати, щоб вони користувалися також словами. Навчіть їх, що слова кращі обіймів і поцілунків. Навчіть, що незнайомі дорослі також мають користуватися словами. Встановіть просте правило: пестити дитину можуть лише кілька головних у її житті людей.

Спершу запитай дозволу

Ви казали дитині, що вона має спитати дозволу, перш ніж узяти в когось цукерку? Це звичайне правило часто встановлюють для контролю за з’їденими солодощами. Але воно корисне і як крок до правил особистої безпеки. Якщо ви з раннього віку навчите дитину питати дозволу, перш ніж прийняти цукерку чи подарунок, вони будуть менш вразливі перед тими зловмисниками, хто викорисовує цю приманку. Скажіть дитині, що без дозволу їй неможна приймати пригощення чи подарунки від людей поза сімейним колом.

Жодних таємниць від батьків

Скажіть вашій дитині: «Дорослі не повині просити дітей тримати щось у таємниці» або «Дорослим не можна казати дитині, що з нею чи її ріднею станеться щось погане, якщо вона не згодиться тримати щось у таємниці». Часом зловмисники погрожують своїм жертвам вбити улюблених кроликів, а потім і їх, якщо вони не триматимуть все в таємниці. Переконайте дітей, що ніхто не сміє погрожувати їм і додайте: «Якщо якийсь дорослий спробує залякуванням змусити тебе берегти таємницю, одразу кажи мені».

Висновки:

Ви можете навчити дошкільнят:

-         визначати і називати частини тіла;

-         вивчити різницю між «хорошими» і «поганими» доторками,

-         визначати незнайомців і доброзичливців;

-         визубрити ідентифікаційну інфомрацію

-         дозволяти пестощі лише членам родини;

-         питати дозволу, перш ніж прийняти подарунки від людей з-поза родини;

-         розказувати вам, якщо хтось намагається залякувати їх і змушує тримати щось у таємниці.

 


Український логопедичний сайт

загрузка...